Haberler

31 Mayıs 2022

TİKA, Afganistan’da Nazo Ana Kız Lisesini Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarafından Afganistan’ın Nangarhar vilayetinin merkezi Celalabad’daki Nazo Ana Kız Lisesinde bakım ve onarım çalışması yapıldı.

5 binden fazla öğrenci kapasitesi olan ve 12 sınıfın bulunduğu okulun binası kapsamlı bir şekilde yenilenirken, 250 öğrenci sırası ve donanım malzemeleri temin edildi. Yenilenen okulda günümüz standartlarına uygun bir şekilde eğitim verilebilmesi için projektör, masaüstü bilgisayar, yazıcı ve soğutucu klima temin edildi.

Okulun açılış programına; T.C. Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay, Afganistan Eğitim Bakanlığı Nangarhar İl Müdürü Habib Hazrat Hakgani, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben ve Afganistan Direktörü Salih Sağır, T.C. Kabil Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Cengiz Aydemir, Ticaret Ataşesi Caner Bozat ve İçişleri Müşaviri Abdullah Dündar, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ile öğrenciler katıldı.

Afganistan’da okulların %60’ı kullanılabilir halde değil

Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Cihad Erginay, “Afganistan’ın yegâne kalkınma yolu eğitimden geçmektedir. Türkiye olarak Afganistan eğitimine verdiğimiz öneme bir kez daha şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı. Nangarhar İl Eğitim Müdürü Habib Hazrat Hakgani ise Afganistan’da 40 yılı aşkın süredir devam eden savaşlar nedeniyle okulların %60’nın kullanılabilir halde olmadığına dikkat çekti. Hakgani, “Yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı Türkiye devletine ve halkına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Öncelik eğitim ve sağlık alanında

Son olarak söz alan TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ise Afganistan’da en çok faaliyet gösterilen alanın eğitim ve sağlık olduğunu belirtti. Çal, “Afganistan genelinde birçok okul inşası ve yenileme çalışması gerçekleştirdik. Bugün bir eğitim projesini daha tamamlamanın gururunu yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

Tacikistan’da “Yargı Hizmetlerinde Bilişim Teknolojileri Eğitimi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Cumhuriyeti Başsavcılığı ve Yüksek Mahkeme çalışanlarına yönelik “Yargı Hizmetlerinde Bilişim Teknolojileri Eğitimi” düzenlendi. TİKA tarafından Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen Bilişim Yönetim Programı (BYP) kapsamında “Yargı Hizmetlerinde...