Haberler

18 Eylül 2023

TİKA, Afganistan’daki Engellilere Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Cevizcan vilayetinde engelli bireyler için düzenlenen Telefon ve Tablet Tamirciliği Meslek Edindirme 2. Etap Kursuna malzeme desteğinde bulundu.

TİKA ve Afganistan Şehitler ve Bedensel Engellileri Koruma Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen projede cep telefonu ve tablet tamirciliği alanında eğitim verilecek. Proje kapsamında bedensel engelli kursiyerler altı ay sürecek olan meslek edindirme kurslarından faydalanacak.

Afganistan Şehitler ve Engellileri Koruma Derneği Başkanı Hacı Zekrullah Mazlumyar, ekipmanların teslim töreninde yaptığı konuşmada, TİKA'nın engellilere yönelik kurslarının kalıcı ve sürdürülebilir bir destek olduğunu belirtti. Ayrıca, mezun olan kursiyerlerin meslek sahibi olduktan sonra aile ekonomilerine önemli katkı sağladığını ifade eden Mazlumyar, TİKA’nın ve Türkiye’nin sağlamış olduğu destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ise konuşmasında, TİKA tarafından desteklenen kurslara katılan bireylerin, mesleki beceri kazanmalarından dolayı iş bulma sürelerinin kısa olduğuna dikkat çekti. Taşdemir, 2022 yılında başlatılan ve 6 ay süren benzer mesleki eğitim kursunun 1. etabının etkin ve başarılı bir şekilde tamamlandığını ve kursu bitiren tüm engelli kursiyerlerin iş sahibi olduğunu vurgulayarak, TİKA’nın dezavantajlı gruplara yönelik desteğin sürdürüleceğini ifade etti.

TİKA destekleri ile engelli kadınlar için düzenlenen halı dokumacılığı, sıvı ve katın sabun yapımı ile biçki-dikiş ve nakış kursları ile engelli erkekler için gerçekleştirilen ayakkabı tamirciliği ve üretimi, demir doğrama ve metal kaynakçılığı kurslarını tamamlayarak meslek sahibi olan yaklaşık 150 engelli birey aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA, Somali’de Dondurma Üretim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle açılan Maraş Dondurması ve Süt Ürünleri Üretim Merkezi, yerel ekonomiye katkı sağlayarak yeni iş imkânları sunacak. TİKA, Somali'nin başkenti Mogadişu'da gerçekleştirdiği proje ile Somalili kadınlara keçi sütünden...