Haberler

20 Haziran 2017

TİKA Afganistan'da Din Âlimlerini Kardeşlik İftar Sofrasında Buluşturdu

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) Afganistan’ın Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İlinde iyilik ve kardeşlik sofrası kurarak 100’e yakın din alimine iftar programı düzenledi.

TİKA, Afganistan'da Ramazan Ayı dolayısıyla devam eden gönül sofrasında, Hac ve Evkaf Müdürlüğü çalışanlarıyla din adamlarını bir araya getirdi.

Belh Vilayeti Hac ve Evkaf Müdürlüğüne yönelik düzenlenen iftar programı, Mezar-ı Şerif  PKO Ofis Bahçesinde gerçekleştirildi. Ramazan iftar sofrasına, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Belh Vilayeti Hac ve Evkaf Müdürü Mevlevi Mahmud Danişcu, Müdürlüğün çalışanları, Mezar-ı Şerif İl müftüleri, Camii İmamları, müezzinleri ve  medrese öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, İftar Programına katılan din alimlerine hitaben yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye halkının kardeşliği ve dostluk ilişkisi yalnız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Amanullah Han zamanına bağlı değil,  din ve mezhebimiz acısından da kardeşliğimiz ve dostluk bağımız eskiye yaklaşık 1000 yıl önceye dayanır, diyerek vurgu yaptı. TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Bulduk, Türkiye’nin hiç bir zaman dost ve kardeş ülke Afganistan’nı yalnız bırakmayacağını ve yardım faaliyetlerinin devam edeceğini de belirtti.

Belh Vilayeti Hac ve Evkaf Müdürü Mahmud Danişcu din âlimlerinin temsilcisi olarak yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin Afganistan’ın kalkınması, gelişmesi ve ilerlemesi konularında hep aktif olduğunu söyledi. Danişcu, TİKA’dan Afganistan’a her alanda en içten samimiyet ve ihlas ile karşılıksız olarak yapmış olduğu yardımlarından dolayı teşekkürlerini dile getirip iftar sofrasında din alimlerini bir araya getirdiği için de memnuniyetini belirtti.

TİKA tarafından Hac ve Evkaf Müdürlüğüne ve katılımcılarına Kuran-ı Kerim hediye edilerek alimlerin ve din adamlarının Türkiye Cumhuriyeti ve halkına yaptıkları dualar ile iftar programı sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Güney Asya'daki Müslümanlarla İftarda Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland ve Singapur'da iftar programları düzenledi. Singapur Ba'alawi Cami Külliyesi'nde ve Bangkok'taki Bang Uthit Camisi'nde verilen iftarda, yaklaşık 300 Müslüman birlikte oruç açtı. Yaklaşık 10-12...