Haberler

19 Mart 2015

TİKA Azerbaycan’da Sivil Toplumun Gelişimine Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Azerbaycan'da sivil toplum kuruluşlarının kullanımına yönelik eğitim merkezi kurdu. 

TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Azerbaycan'da sivil toplum kuruluşlarının kullanımına yönelik eğitim merkezi kuruldu. TİKA ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nde 2007 yılında Cumhurbaşkanı himayesinde kurulan "STK’lara Devlet Desteği Konseyi" işbirliği ile yürütülen Bakü STK'ların Kaynak ve Eğitim Merkezi'ne Destek Projesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, TBMM Uşak Milletvekili İsmail Güneş, STK’lara Devlet Desteği Konseyi Başkanı Milletvekili Azay Guliyev, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Türkiye Bakü Büyükelçiliği Müsteşarı Meral Barlas, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Okan Yeşilot, Gazeteci yazar Ebubekir Kurban ve misafirler katıldı.

Kaynak ve Eğitim Merkezi'nin bilgisayar, masa, sandalye, akıllı tahta gibi tüm araç ve gereçlerinin TİKA tarafından sağlandığı, fiziki altyapısının hazırlanmasının yanında faaliyet altyapısıyla ilgili desteğin de TİKA tarafından sağlanacağı belirtildi.

STK’lara Devlet Desteği Konseyi Başkanı Milletvekili Guliyev, açılışı yapılan merkezin Azerbaycan sivil toplum kuruluşlarının gelişimine, doğru proje yapmalarına, serbest çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Bakü'de çok sayıda sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Guliyev, söz konusu STK’ların birçoğunun ofisinin olmadığını ve istedikleri takdirde yeni merkezi kullanabileceklerini kaydetti. Merkezin bir yıl önce kendileri tarafından oluşturulduğunu hatırlatan Guliyev, araç ve gereçleri temin ettikleri için TİKA yetkililerine teşekkür etti. 

TBMM Milletvekili Güneş ise TİKA'nın faaliyetlerinden ve hükümetin bu kuruma verdiği desteklerden bahsederek, amaçlarının mağdur olan ülkelere yardımcı olmak ve tecrübe paylaşımında bulunmak olduğunu aktardı. TİKA çalışanlarının dünyanın birçok ülkesinde canı gönülden çalışarak başarılı işler yaptığını ifade eden Güneş, Bakü'de açılan merkez için de TİKA yetkililerine teşekkürlerini iletti. 

TİKA Başkan Yardımcısı Er de Azerbaycan'daki sivil toplum kuruluşu temsilcilerini eğitmeyi ve daha sonra Türk sivil toplum kuruluşlarıyla Türkiye'nin birikimini üçüncü ülkelere yaymak istediklerini bildirdi. 

Sonraki Haber

Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri Başladı

Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde uygulamaya konulan Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında, Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri başladı.   TİKA, Türkmenistan’a yönelik faaliyetlerine devam...