Haberler

28 Eylül 2015

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın Kırgızistan Temasları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türk Kızılayı yetkilileri Kırgızistan temasları kapsamında Kırgızistan'ın Karakol kentinde öksüz ve yetim çocukların kaldığı yurdu ziyaret etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindekiler, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü’nün çalışmalarını yerinde incelemek, Türk Kızılayı’nın kurban etlerinin dağıtım çalışmalarına katılmak için bulundukları Kırgızistan’da, Issık-Göl bölgesi Ak-Suu ilçesine giderek yurtta kalan öksüz ve yetim çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Ziyarete, Issık Göl Bölgesi Vali Birinci Yardımcısı Akılbek Janıbekov da eşlik etti. Yurtta kalan 90 çocuk, alkışlar eşliğinde Çam ve beraberindekilere sevdikleri şarkıları seslendirdi. TİKA Başkanı Çam, bir süre sohbet ettiği çocuklarla yakından ilgilendi. Çocuklara nasihatlerde bulunan Çam, "Kendinizi asla yalnız hissetmeyiniz. Size her zaman sevgi ile yaklaşacak Rabbimiz var. Okulunuzda iyi eğitim alın. Vaktinizi çalışarak geçirin. Yaptığınız işi en güzel yapın. Hem Kırgızistan hem de Türkiye için hayırlı evlatlar olun" dedi.

Yurt Müdürü Cenişgül Niyazova da TİKA’nın dünyadaki ve özellikle Kırgızistan’daki faaliyetlerinden övgüyle söz etti.  TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, çocuklara çeşitli oyuncaklar ve kıyafetler hediye etti. Çocuklar da Çam'a, bir kumaş türünden hazırladıkları iki futbol topu verdi.  Çam daha sonra yurdun şeref defterini imzaladı ve çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, iki günlük çalışma ziyareti için geldiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Kadın Ceza ve Tevkif Evi'ndeki dikiş atölyesine 40 adet dikiş makinesi ve 4 adet profesyonel ütü masası ile buhar kazanını teslim etme törenine katıldı.

Kırgızistan’da sosyal kalkındırma yardım ve destek projeleri çerçevesinde, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü ve Kırgızistan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Genel Müdürlüğü tarafından Bişkek Kadın Cezaevi'nde mahkumların da hazır bulunduğu törende konuşan Çam, kadın cezaevi kurumu yönetimi tarafından ekipman yardım talebini yerine getirdiklerini kaydetti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Her birimizin dünyada çeşitli görevleri, vazifeleri ve imtihanları vardır. Yeryüzündeki geçici olan bu hayatı başarıyla tamamlayıp dönmek üzere gayret gösteriyoruz. Sizlerin, burada meslek sahip olmanızı ve dışarıdaki hayatınıza döndüğünüzde devletinize hayırlı işler yapmanızı arzu ediyoruz” dedi.

Cezaevi yönetiminin teşekkür konuşmalarının ardından TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, cezaevindeki dikiş atölyesine ekipmanları teslim etti, ardından atölyeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Cezaevi yöneticisine ziyaret anısına lale motifli çini bir tabak hediye eden Çam'a, Kırgız tarafı da Kırgız milli kıyafeti, kamçı ve kalpak takdim etti.

TİKA Başkanı Çam'ın Kırgızistan temasları

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığı Dış İlişkiler Birimi Başkanı İsakov, Kültür ve Enformasyon Bakanı Mahsutov, Maliye Bakanı Kasımaliyev ve Sağlık Bakanı Batıraliyev ile görüştü. TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü’nün çalışmalarını yerinde incelemek ve Türk Kızılayı'nın kurban etlerinin dağıtım çalışmalarına katılmak için gelen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, resmi görüşmelerde de bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığı Dış İlişkiler Birimi Başkanı Sapar İsakov ile bir araya gelen TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Kültür ve Enformasyon Bakanı Altınbek Mahsutov, Maliye Bakanı Adılbek Kasımaliyev ve Sağlık Bakanı Talanbek Batıraliyev ile de görüştü.

TİKA’nın Kırgızistan’daki sosyal kalkındırma yardım ve destek programlarının ele alındığı görüşmeler görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Maliye Bakanı Adılbek Kasımaliyev, Sağlık Bakanı Talanbek Batıraliyev ve kamu yetkililerinin yanı sıra Türk Büyükelçiliği, TİKA Bişkek Program Ofisi yetkilileri, Türk vatandaşları ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği yönetimiyle, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü tarafından bir restoranda düzenlenen bayramlaşma programında bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında TİKA Başkanı Çam, Bişkek'e 500 kilometre uzaklıktaki Karakol şehrinde ihtiyaç sahiplerine Türk Kızılayı'nın kurban eti dağıtım organizasyonuna Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ile katıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Bişkek'e 10 kilometre uzaklıkta Novopakrovka köyündeki 125 çocuğun barındığı yetim yuvasını ziyaret ederek, kurban eti ile çeşitli hediyeler verdi. Kırgızistan'ın kuzeyindeki başta Bişkek olmak üzere Çuy ve Issık Göl bölgesindeki çalışma programını gerçekleştiren Çam ve beraberindekiler, tarihi, dini ve kültür mekanları da gezdi.

Tarihi kalıntıların yer aldığı Burana Kulesi'nde Çam'a, Türkiye'de lisans eğitimi almış Kırgız gençlerin kurduğu dernek yöneticileri, Kırgızların milli destanı Manas'ı anlatan bir kitap hediye etti.

Sonraki Haber

Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi Pakistanlılara Şifa Dağıtıyor

Pakistan'ın tarihinde yaşadığı en büyük sel felaketi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde verdiği talimatla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Muzaffargah bölgesinde yaptırılan ve geçtiğimiz aylarda hizmete giren okul ve hastanede...