Haberler

04 Haziran 2016

TİKA Budapeşte’de Uluslararası Güreş Şampiyonası Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de uluslararası güreş şampiyonası düzenlendi.

TİKA'nın desteğiyle Ujpest Güreş Klübü tarafından düzenlenen organizasyonda 160 güreşçi, kadın, erkek ve genç ana başlıkları altında toplam sekiz kategoride yarış düzenlendi. Güreş şampiyonasına Macaristan’ın yanı sıra Norveç, Fransa, Hırvatistan, Slovakya ve Sırbistan’dan sporcular katıldı.

Şampiyonayı izlemek üzere Macar Güreş Federasyonu Başkan Yardımcısı Péter Bacsa, Macar Güreş Federasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Komáromi, UTE Spor Klübü Başkanı István Őze, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Budapeşte PKO Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, K.K.T.C. Budapeşte Temsilcisi Selda Çimen ve Temsilci Yardımcısı Hakan Aksoy ile beraber çok sayıda davetli katıldı.   

Şampiyonanın açılışında konuşan Macar Güreş Federasyonu Başkan Yardımcısı Peter Bacsa sporun öneminden bahsederek Macar spor tarihinde başarılı güreşçilerin önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Bacsa ayrıca Olimpiyatlara giden Macar güreşçilere başarılar diledi.

Güreşin Türkiye’de milli kültüre ait bir spor olduğunun altını çizen TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş spor alanındaki işbirliğinden memnun olduklarını belirtti.

Güreş şampiyonası Büyükelçi Şakir Fakılı, Koordinatör Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Federasyon Başkan Yardımcıları Péter Bacsa ve Tibor Komáromi ile UTE Spor Klübü Başkanı István Őze tarafından dereceye giren güreşçilere madalyaları ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.    

Sonraki Haber

Karadağ’daki Osmanlı Dönemine Ait Arşiv Belgeleri Gün Yüzüne Çıkartılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Karadağ Arşivlerinde bulunan Osmanlı dönemine ait ferman, mektup, tahrir ve icmal belgeleri tercüme ediliyor. TİKA tarafından, Osmanlı Devleti ile Karadağ arasındaki gerçekleşen tarihi yazışmaların kayıt altına alınması...