Haberler

25 Kasım 2021

TİKA, Çad’daki Üniversiteye Tıbbi Malzeme Desteği Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Encemine Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne ilk yardım ve acil müdahale eğitimi için ekipman desteği sağladı.

Teslim töreni Yüksek Öğrenim, Araştırma ve İnovasyon Bakanı Lydie Beassemda, Türkiye'nin Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız, Encemine Üniversitesi Rektörü Mahamat Haggar Daoussa ve medya mensuplarının katılımlarıyla Encemine Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

Bakan Beasemda programda yaptığı konuşmada, desteğin amacının Encemine Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni, ilk ve acil yardım kapasitesinin geliştirilmesi için donatmak ve güçlendirmek olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Büyükelçi Kaygısız da Türkiye'nin Çad'a yardım etmek için her türlü çabayı gösterdiğini belirterek, iki ülke arasındaki tarihi iş birliği adına Çadlıların yaşam koşullarını iyileştirmeye her zaman hazır olduklarını dile getirdi.

TİKA Çad Koordinatörü Ateş ise konuşmasında, iki hafta önce, Çad'ın Batha bölgesindeki Ati Üniversitesine güneş enerjili kampüs aydınlatması ve içme suyu sistemi sağladıklarına değinerek,  eğitim ve tarım alanlarında projelere ağırlık verdiklerini, kardeş ülke Çad’ın kalkınmasına destek için projelere devam edeceklerini belirtti.

Tıp Fakültesi'nin acil tıp müdahale eğitimi kapasitesini güçlendirmeyi amaçlayan projeyle, doktor adaylarının acil müdahale yöntemlerini öğrenmelerinin kolaylaştırılması ve Çad’ın sağlık hizmetleri kapasitesinin iyileştirilmesine katkı sağlanması da hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’de Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Somali-Güney Batı Federal Bölgesinde gerçekleştirilen “Tarımsal Kalkınma Projesi" kapsamında tohum ve kimyasal gübre desteği sağlandı. Bölgede faaliyet gösteren CSET (Sosyal ve Ekonomik Dönüşüm Merkezi)  ile TİKA işbirliğinde...