Haberler

23 Haziran 2023

TİKA, Cape Town'da Bulunan Huzurevine Güneş Enerjisi Sistemi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cape Town'da bulunan Beit-ul-Aman Huzurevine invertör ve güneş panellerinden oluşan 13.650KW'lık güneş enerjisi sistemi kuruldu.

Projenin açılış törenine Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, TİKA Pretorya Koordinatörü Abdülkadir Abukan, Enstitü Müdürü Mogamed Phalide Jeppie’nin yanı sıra yerel medya kuruluşları katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kandaş, TİKA'nın Güney Afrika’da gerçekleştirdiği kalkınma projelerinde sürdürülebilir kalkınmaya dönük olarak gösterdiği çabanın önemini vurgularken, yaş almış kişileri önceleyen bu projenin açılışına katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bakan Zulu ise yaptığı konuşmada, TİKA’ya ve proje paydaşlarına teşekkürlerini sunarken kendilerinin Güney Afrikalıların hayatlarını iyileştirmek için çalıştıklarını ve bu tip proje çıktılarının bu konuda kendilerine yeni fırsat pencereleri açtığını ifade etti.

TİKA Güney Afrika Ofisi Koordinatörü Abukan ise gerçekleştirdiği konuşmada, projenin sürdürülebilir, yenilenebilir ve doğa dostu olması boyutlarını çok önemsediklerini vurgularken projenin Beyt-ül Aman için anlamlı bir katkı sağlayacağını ve iki ülke arasındaki kardeşliği ve birliği teşvik edeceğini umduğunu belirtti.

Enstitü Müdürü Jeppie konuşmasında, TİKA tarafından kurulan bu sistemin ihtiyaç sahibi toplum kesimlerinin en kırılgan parçasını oluşturan yaşlı kimselerin hayatına doğrudan etki eden çok yararlı bir dokunuş olduğunu ifade etti. Öte taraftan, ülkede sistemik ve sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden ötürü karşılaştıkları zorluklar bakımından bu projenin kendileri için büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi.                                                     

1960’lı yıllarda toplumsal bir proje olarak başlatılan ve 1970’li yılların ortasından itibaren kurumsallaşan ve ilk sakinlerini kabul eden bakımevinde kuruluşundan bu yana 1000’in üzerinde bakıma muhtaç kişi ağırlanarak ihtiyaçları karşılandı. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile kurumun önemli bir gider kalemi ortadan kaldırılacağı gibi; Güney Afrika’nın son yıllarda en öne çıkan problemlerinden biri olan elektrik krizinin yaşlılar üzerindeki etkilerinin de azaltılacağı ön görülüyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Anne ve Çocuk Sağlığına Destek

TİKA, Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan kadınların modern bir ortamda yatılı tedavi hizmeti alması, anne sağlığının korunması ve yenidoğan ölüm oranının azaltılması amacıyla Bayan-Ölgiy vilayetine bağlı Tolbo ilçesinde anne dinlenme binası inşa etti. Erken doğum oranının...