Haberler

06 Haziran 2022

TİKA'dan Afganistan'a 2 Bin Yetersiz Beslenme Kiti Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yetersiz beslenmeye bağlı artan hastalıkların önlenmesi amacıyla Afganistan'a 2 bin yetersiz beslenme kiti desteğinde bulundu.

TİKA, yetersiz beslenmeye bağlı artan hastalıkların önlenmesi amacıyla Afganistan'a 2 bin adet yetersiz beslenme kiti desteğinde bulundu. Yetersiz beslenme kitleri, Afganistan Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle Helmand ve Zabul vilayetlerinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. Helmand İl Sağlık Müdürü Sayed Ahmad Said törende yaptığı konuşmada, yetersiz beslenme yardım kitlerinin hayati önem taşıdığını belirterek yardımlarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti'ne ve halkına teşekkür etti.

“Hayat kurtaran proje”

Zabul İl Sağlık Müdürü Abdul Hakim Hakimi de Afganistan'ın zorlu bir süreçten geçtiğini ve böyle bir dönemde yetersiz beslenme kitlerinin binlerce ailenin hayatının kurtulması anlamına geldiğini söyledi. Projenin önemine değinen Hakimi, "Doğru beslenemeyen anne, dolayısıyla çocuk da düzgün beslenememektedir, bu nedenle farklı hastalıklardan etkilenen aileler doğrudan ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır." dedi. Hakimi, böyle anlamlı ve hayat kurtaran projelerin gerçek dost ve kardeş ülkelerden geldiğini belirtti.

“Yetersiz beslenmeden kaynaklı ölüm oranları yüksek”

TİKA'nın Afganistan'da en çok çalıştığı alanlardan birinin sağlık olduğunu belirten TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, ülke genelinde yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle önemli bir sorumluluk aldıklarını, bundan sonraki süreçte de imkânlar dâhilinde bu ve diğer kalkınma alanlarında ellerinden geleni yapmaya gayret edeceklerini dile getirdi. Çal, “Yetersiz beslenme destek kitleri, sağlık kuruluşlarınca yapılacak muayenelerde, yetersiz beslenme tanısı konulan çocukların annelerine verilecektir." şeklinde konuştu.

Yetersiz beslenme kitlerinin içerisinde 15 kilogram güçlendirilmiş un, 30 tablet multivitamin, 800 gram güçlendirilmiş yağ, 1 kutu BP-5 bisküvi, 400 gram MN powder (fasulye ve nohut karışımı) bulunuyor.

Sonraki Haber

Gönüllü Sağlık Ekibinden Afganistanlılara Sağlık Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yeryüzü Doktorları Derneği iş birliğinde oluşturulan 11 kişilik gönüllü sağlık ekibi, Afganistan vatandaşlarına muayene, tedavi ve ameliyat hizmeti sundu. TİKA ve Yeryüzü Doktorları Derneği iş birliğinde oluşturulan,...