Haberler

13 Haziran 2023

TİKA'dan Azerbaycan’ın Sağlık Yöneticilerine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Hastane Yöneticiliği Eğitimini tamamlayan Azerbaycanlı sağlık yöneticilerine sertifikaları verildi.

TİKA tarafından yürütülen Sağlık Hizmetleri Eğitimi Programı (SAHEP) kapsamında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle, Azerbaycan Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği ve Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu tarafından belirlenen yöneticilere yönelik olarak düzenlenen “Hastane Yöneticiliği Eğitimi” tamamlandı. Eğitimden faydalanan 20 Azerbaycanlı yönetici, her iki ülkeden resmi kurum temsilcilerinin katıldığı bir törenle sertifikalarını aldı.

Sertifika törenine Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar,  TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete’nin yanı sıra çevrimiçi olarak Azerbaycan Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Eldar Aliyev, Azerbaycan Zorunlu Zorunlu Sigortalar Kurumu Başkan Yardımcısı Nigar Bayramova ve Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği Başkanı Vügar Gurbanov katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar törende yaptığı konuşmada, “Bir millet, iki devlet” sözünü eyleme geçiren iradenin doğrudan Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları olduğunu ifade etti. Türkiye’nin sağlık alanında sahip olduğu potansiyelin Azerbaycan’a aktarılmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Ünüvar, TİKA’nın varlığı ve desteğinin çok önemli olduğunu belirterek, Azerbaycan ve diğer dost ve kardeş ülkelere yönelik eğitim programlarının devamını arzu ettiklerini vurguladı.

“TİKA olarak Türkiye’nin başarılarını ve tecrübelerini paylaşıyoruz”

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Nurdun ise, TİKA olarak Türkiye’nin başarılarını, tecrübelerini ve uygulamalarını dost ülkelerle paylaştıklarını ve kurumsal kapasiteyi geliştirebilmek için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Dosttan da öte olarak görülen Azerbaycan ile her şeyi paylaşmayı kendilerinde vazife gördüklerini ifade eden Başkan Yardımcısı Nurdun, 1992 yılından bu yana Azerbaycan’da 110 sağlık sektöründe olmak üzere toplam 1279 proje ve faaliyetinin gerçekleştirildiği belirtti.

Dr. Nurdun, Türkiye’nin sağlık politikaları alanındaki bilgi ve tecrübe potansiyelinin özellikle pandemi sürecinde ve deprem faciasında tüm dünyada takdir toplayan bir başarıya tekabül ettiğini, bu birikimin Azerbaycanlı sağlık yöneticileri ile paylaşılmasına ve ülkenin sağlık sektörüne katkıda bulunulmasına aracı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. 2022 yılında düzenlenen Hastane Yöneticiliği programına katılan 19 Azerbaycanlı sağlık yöneticilerine ilave olarak 2023 yılında 20 kişinin daha bu programdan yararlandığını hatırlatan Dr.Nurdun, programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.    

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Aliyev, yaptığı çevrimiçi konuşmasında,  Türkiye’de eğitim alan Azerbaycan sağlıkçıların ülkedeki sağlık sistemine önemli katkılar sağladığını, iki sene üst üste düzenlenen Hastane Yöneticiliği Eğitimini ise iki ülkenin sağlık alanındaki işbirliğinin en üst seviyede olduğunun göstergesi olarak nitelendirdi. Çevrimiçi olarak kapanış törenine katılan Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Kurumu Başkan Yardımcısı Nigar Bayramova ve Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği Başkanı Vügar Gurbanov da düzenlenen eğitim programından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete yaptığı konuşmada, ikinci eğitiminin de verimli bir şekilde tamamlanmasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek eğitimin sonuçlarının Azerbaycan’ın sağlık ve sosyal güvenlik sistemi için faydalı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından, eğitim programlarını tamamlayan Azerbaycanlı sağlık yöneticilerine sertifikaları verildi. Tören, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA TRT İş Birliğinde 7 Ülkeden 24 Gazeteciye İleri Seviye Yeni Medya Habercilik Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde dost ve kardeş coğrafyalarda nitelikli insan kaynağının artırılmasına yönelik projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. TRT Ankara stüdyolarında verilen “Yeni Medya Habercilik İleri...