Haberler

14 Temmuz 2015

TİKA'dan Çad'da 6 Bin Kişiye İftar ve Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Çad’ın başkenti N’Djamena'da bin aileye gıda yardımı dağıtılırken bin aileye de iftar programı düzenlendi.

En az gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan Çad ‘da 13.07.2015 tarihinde Başkent  Encemine’ye yaklaşık 80 km mesafedeki Massakat’ta 500 aileye ve 150 km mesafedeki Massakorye ‘de 500 aileye gıda yardımı  olmak üzere toplam 1000 aileye gıda yardımı  yapıldı.  Aynı gün Orta Afrika Cumhuriyetinden Çad’a sığınan mültecilerin yaşadığı Gaoui Kampında 1000 aileye iftar programı düzenlendi.

Programa T.C Çad Büyükelçisi Prof.Dr. Ahmet Kavas, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yilmaz, Encemine Koordinatörü Sami Dur, TİKA Uzmanı İsmail Coşkun,  yerel yetkililer ve basın mensupları katıldı.

Büyükelçi Kavas yaptığı konuşmada,  Çad ve Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin son yıllarda hızla arttığını, kardeş Çad halkı ile Ramazan ayında bu tür bir etkinlikle beraber olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, TİKA’nın 150 farklı ülkede 50’ye yakın ofisiyle kalkınma ve işbirliği projelerine devam ettiğini ifade ederek Türkiye’nin Afrika açılımı kapsamında 2015 yılının başında başkent Encemine’de TİKA ofisi açmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Massakory Valisi, Çad ekonomisinin son yıllarda hızla gelişme göstermesine rağmen kuraklık ve yoksullulluğun ülkelerinde kronik bir sorun olduğunu dile belirtti, Sayın Büyükelçi nezdinde Türk halkına desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Programlar ihtyaç sahibi ailelere gıda paketlerinin dağıtımı ve iftar programının ardından son buldu.

 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Namibya'da Yaşayan Müslümanlara İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Namibya’nın başkenti Windhoek’te iftar programı düzenledi. TİKA Namibya’ya yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Windhoek Program Koordinatörlüğü, Namibya’nın başkenti Windhoek'te bir iftar programı düzenledi. TİKA'nın düzenlediği...