Haberler

14 Temmuz 2015

TİKA'dan Namibya'da Yaşayan Müslümanlara İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Namibya’nın başkenti Windhoek’te iftar programı düzenledi.

TİKA Namibya’ya yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Windhoek Program Koordinatörlüğü, Namibya’nın başkenti Windhoek'te bir iftar programı düzenledi.

TİKA'nın düzenlediği iftar programına, TİKA Windhoek Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Türkiye'nin Windhoek Büyükelçilik Personeli, Namibya İslam Merkezi yetkilileri, Merkezdeki din görevlileri,  yanı sıra çok sayıda dernek temsilcisi, işadamı, bazı müslüman ülke elçilik temsilcileri katıldı.

TİKA Windhoek Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, TİKA'nın kuruluşu hakkında bilgi vererek, TİKA’nın dünyada sahip olduğu 50 ofisi aracılığıyla 140 ülkede projeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Esmer, TİKA'nın dünyada nitelik ve nicelik bakımından hayır için yarıştığını ifade ederek, Namibya’daki İslami dernek üyelerinin ve temsilcilerinin iftar programına katılımını ve desteğini önemsediklerini söyledi.

Akabinde, söz alan Namibya Müslüman Toplumu Kanaat önderlerinden Salman Jacobs konuşmasında, İslam’ın Afrika’da geldiği son ülkenin Namibya olduğu, 1979 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nden gelen iki öğrencinin Namibya’ya gelerek insanları İslama davet ettiklerini, daha sonra Müslümanların ibadet edeceği bir mekanın ihtiyacı ile Namibya’nın Başkenti Windhoek’in girişindeki Katutura semtinde bir ev satın alarak mescid yaptıklarını belirten Salman, Namibya Müslüman toplumu adına şimdi kendileri için  önemli olan bu Soweto Mescidi’nin tadilatının ve donanımının sağlanmasına destek veren TİKA’ya teşekkürlerini iletmişlerdir.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteğiyle Somalili Öğrencilere Türkçe Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’nin Başkenti Mogadişu’da sabah ve öğlen saatlerinde olmak üzere, Türkiye’ye Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi için gidecek olan öğrencilere yönelik olarak Türkçe Kursu başlatıldı TİKA Koordinasyon ofislerinin...