Haberler

26 Kasım 2015

TİKA'dan Gazze'de Kanser Hastalarına Tıbbi Malzeme Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Gazze Hükümetine Bağlı Sağlık Bakanlığına kanser hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere tıbbi yardım ulaştırdı.

TİKA'nın Filistin Program Koordinasyon Ofisi Koordinatör Yardımcısı Salih Yürç, yaptığı açıklamada, yardımların Gazze Hükümeti Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye Hükümetine tıbbi malzeme eksikliği yaşadıklarını bildirmesi üzerine yapıldığını ve ilk etapta yapılan yardımların kanser hastalarının tedavisinde kullanılan bağışıklık sistemini güçlendiren dozlarla yaraların kapanmasına yardımcı olan stabilizatörlerden ibaret olduğunu söyledi.

Yürç, açıklamasında, ''Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar 900 hastaya, stabilizatörler ise Gazze'deki tüm sağlık kuruluşlarına yetecek miktardadır'' diye konuştu.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı yetkilileri, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Gazze Şeridi'ndeki hastanelerde kronik rahatsızlıklar, psikolojik tedavilerde kullanılan ilaçlar ile genetik hastalıklara yakalanmış çocukların beslenmesinde kullanılan malzemeler başta olmak üzere ilaç sıkıntısı yaşandığını ifade etmişlerdi.

KAYNAK : ANADOLU AJANSI

Sonraki Haber

TİKA Duha Türklerinin Okulunu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta yer alan ve Duha Türklerinin yoğun olarak yaşadığı, Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur İlçesinde bulunan Tsagaannuur İlçe Okuluna tadilat ve donanım desteğinde...