Haberler

24 Haziran 2021

TİKA'dan Gürcistan'da Çevrimiçi Diyabet Hemşireliği Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Gürcistan'ın Abhazya Özerk Cumhuriyeti Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde Abhazya göçmeni sağlık personeline yönelik çevrimiçi “Diyabet Hemşireliği Eğitimi” programı düzenledi.

Eğitim kapsamında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi akademisyenleri tarafından 18 hemşireye diyabetin tanı ve sınıflaması, diyabetin riskleri, diyabetten korunma ve önlemler, diyabette beslenme tedavisi, diyabette egzersiz tedavisi gibi toplam 12 konu anlatıldı.

İki gün süren eğitim programının açılışına Abhazya Özerk Cumhuriyeti Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Tamaz Hubua, Abhazya Özerk Cumhuriyeti Maliye Bakanı Yardımcısı Giorgi Cincharadze, TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ve TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ katıldı.

Abhazya Özerk Cumhuriyeti Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Tamaz Hubua program açılışında yaptığı konuşmada, düzenlenen eğitim programının ülkede zor koşullarda görev yapan sağlık personeli için önemli bir fırsat olduğunu ifade ederek TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ise açıklamasında, TİKA’nın sağlık eğitimlerinden medya eğitimlerine, arama kurtarma eğitimlerinden diplomasi eğitimlerine kadar birçok alanda eğitim projeleri gerçekleştirdiğini ifade etti. Polat, pandemi koşullarının elvermesi durumunda Gürcistan’daki hastanelerde ileri düzey uygulamalı eğitimler düzenlemek istediklerini vurguladı.

Eğitim sürecinin ardından Tiflis'te düzenlenen sertifika törenine Gürcistan'ın Abhazya Özerk Cumhuriyeti Maliye ve Ekonomi Bakanı İvane Dolidze, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, eğitime katılan yetkililer ile diğer davetliler katıldı.

Dolidze, burada yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yüksek riskli grup olarak değerlendirilen diyabet hastalarının bakımı konusunda eğitim programının düzenlenmesini sağlayan TİKA'ya teşekkürlerini ileterek Abhazya göçmenlerine yönelik TİKA tarafından uygulanan ve devam etmekte olan projeler hakkında bilgi paylaştı.

Demirdağ da söz konusu törene katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek TİKA'nın sağlık alanında sunabileceği eğitim imkanları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Diyabet hemşireliği eğitimine katılan başarılı, yüksek vasıflı ve kendini geliştirmek isteyen sağlık personeline yönelik gelecekte Türkiye'de pratik uygulamaları da içeren eğitim programı düzenleyebileceklerini belirten Demirdağ, eğitime verdikleri desteklerinden ötürü Abhazya Özerk Cumhuriyeti kurumlarına teşekkür etti.

TİKA tarafından geliştirilen Halk Sağlığı Eğitim Programı (HASEP) kapsamında sağlık çalışanlarının kapasitelerinin arttırılmasına yönelik verilen eğitimlerin önümüzdeki süreçlerde başka ülkelerde de sürdürülmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Moğolistan Cumhurbaşkanı Haltmaa’dan TİKA’ya Barış Nişanı

Moğolistan Cumhurbaşkanı Battulga Haltmaa tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ulanbator Program Koordinatörü Emrah Ustaömer’e Moğolistan’ın en önemli ödülü olan Nairamdal (Barış) Nişanı takdim edildi. Moğolistan Barış Nişanı, dünya barışının korunmasına, milletlerarası dost...