Haberler

30 Nisan 2021

TİKA'dan Gürcistan'da Çocuk Destek Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Batum’da kimsesiz çocuklar için çocuk destek merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Batum’da, donanımı, tadilatı ve ekipman desteği TİKA tarafından sağlanan Gürcistan'daki İalkani Derneğine ait "Çocuklar için Yatılı ve Gündüz Evi" çocuk destek merkezinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı NiNo Nijaradze, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, yerel yetkililer ile merkezin yöneticileri katıldı.

Başkonsolos Yılmaz burada yaptığı konuşmasında, açılışa katılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek TİKA'nın Türkiye ile Gürcistan'ın ilişkilerini güçlendirilmesine hizmet ettiğini kaydetti.

TİKA'nın yıllar boyunca Gürcistan'da çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini belirten Yılmaz, "Dostumuz, komşumuz ve akrabamız Gürcistan'da TİKA tarafından 600'ün üzerinde proje gerçekleştirildi." dedi.

Demirdağ ise yaptığı konuşmasında, kardeş ülke Gürcistan'ın Türkiye için çok önemli bir stratejik ortak olduğunu ve burada benzer projeleri gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Bizim için bugün gerçekten çok önemli ve çok özel bir gündür." ifadelerini kullandı.

Demirdağ konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada yetişecek olan çocuklarımızın topluma entegrasyonunun daha etkin bir şekilde sürdürülmesi için söz konusu merkezin bu bölgede ilk ve tek olması son derece önemlidir. TİKA dünyanın dört bin yanında din, dil, ırk gözetmeksizin çocukların yüzlerini güldürmeye devam ediyor."

Açılış töreni ardından AA muhabirine konuşan Acara Özerk Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nijaradze TİKA'nın desteği ile Batum'da son derece önemli projeye imza atıldığını söyledi.

Merkezin, sokakta kalan kimsesiz çocukların eğitim almasına da hizmet edeceğini kaydeden Nijaradze, "Biz Türk tarafına bu yardım için teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Nijaradze uzun yıllar boyunca özelikle sağlık alanında TİKA ile son derece verimli iş birliği sürdürdüklerini ifade ederek, "TİKA tarafından kapsamlı tadilatı yapılan Batum Enfeksiyon Hastanesi'nin önemini vurgulamak istiyorum. Bu hastane sayesinde biz Kovid-19 salgınıyla mücadelede başarılı faaliyetleri sürdürdük." dedi.

– TİKA ile İalkani Derneğinin iş birliği

Batum'da 2015 yılında açılan İalkani Derneğin kuruluş amacı, ihtiyaç sahibi ailelere maddi destekte bulunmak, ağır hastaların tedavi masraflarını karşılamak, sosyal ve insani yardım sektöründe faaliyet göstermekle başladı.

Aynı zamanda dernek, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik de koruma ve bilinçlendirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Açılışı bugün yapılan İalkani'ye ait "Çocuklar için Yatılı ve Gündüz Evi" çocuk destek merkezinde 150 çocuk eğitim görüyor, 45 çocuk ise yatılı olarak kalıyor.

Merkez, Acara hükümeti tarafından hibe edilen 250 metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor.

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Mozambik’te Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Mozambik’in başkenti Maputo ve çevresindeki 4 yaşlı bakımevi ve yetimhaneye gıda ve hijyen paketi dağıtıldı. Mozambik’te bütün dünyada olduğu gibi, pandemi ile...