Haberler

02 Ağustos 2023

TİKA, Libya’da Eğitim Faaliyetlerini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya’nın başkenti Trablus’taki İşbiliye Anaokuluna oyun alanı yaptırdı.

TİKA’nın destekleriyle yapımı tamamlanan oyun alanının açılış törenine; Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz ve TİKA Libya Koordinatörü Ali Süha Bacanakgil'in yanı sıra Hayandalus Belediye Başkanı Vekili Semir Şigvara ve Libya Eğitim Bakanlığı Anaokullar Genel Müdürü Abdulhakim Zirati ile diğer yetkililer katıldı.

Törende söz alan Büyükelçi Yılmaz, "Halklarımız kötü gününde de iyi gününde de omuz omuza dayanışma göstermiştir. Son olarak ülkemizde meydana gelen deprem felaketi sırasında her bölgeden Libyalı kardeşlerimiz tarafından gönderilen cömert yardımlar bağlarımızın ne kadar diri olduğunu gözler önüne serdi." dedi.

Burada açıklamalarda bulunan TİKA Libya Koordinatörü Bacanakgil de şu ifadeleri kullandı:

"Binlerce yıllık kültürümüzün, maneviyatımızın ayrılmaz bir parçası yardımlaşma ve dayanışma kültürü. Bugün de tamamen bu şiarla dış politikamız insani diplomasi düsturu üzerine inşa edilmiş durumda. TİKA da tam olarak yurt dışında, dost ve kardeş ülkelerde bu işlevi yerine getiriyor."

TİKA’nın Libya’da 2011 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini hatırlatan Bacanakgil, şu ana kadar eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık, bilim ve kültür dahil olmak üzere çeşitli alanlarda Libya’da 115’ten fazla projeye imza atıldığını kaydetti.

İşbiliye Anaokulu, TİKA’nın Libya’daki başarılarından biri

Endülüs Mahallesi Anaokullar Müdürü Muhammed Ali İbrahim de İşbiliye Anaokulunun, TİKA’nın Libya’daki başarılarından biri olduğunu ifade ederek, TİKA’ya teşekkür etti.

Söz konusu anaokulunun 2017 yılında inşa edildiğini aktaran İbrahim, TİKA’nın, okulun yapım sürecinde de kendilerine katkı sağladığını ve şu anda ise anaokuluna 200 metrekarelik bir oyun alanı yaptıklarını söyledi.

Sonraki Haber

Somaliland’da Kuraklıkla Mücadele Eden Çiftçilere TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Somaliland'in Sayla Bari bölgesinde yağmur suyu barındırma havuzu inşa edildi. Somaliland'da 2021 yılında ulusal felaket olarak ilan edilen kuraklık, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan yerel halkı olumsuz...