Haberler

18 Eylül 2023

TİKA'dan Herat'taki Tarihi Camiye Ek Bina Desteği

Afganistan’ın Herat şehrinde bulunan Herat Ulu Camiine, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından müştemilat olarak yapılan ek bina hizmete sunuldu.

700 yıl önce inşa edilen Herat Ulu Camii, bugün binlerce Afganistanlı tarafından ziyaret ediliyor.

Ancak abdest ve tuvalet hizmetinden yeterli düzeyde faydalanılamadığı için cami avlusundaki 820 metrekarelik alanda 100 kişi kapasiteli, engelliler, kadın ve erkekler için özel bölümlerden oluşan abdesthaneyle sıhhi hizmetlerin sunulduğu ek bina inşa edildi.

Açılış programına Türkiye'nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, Herat Valisi Nur Ahmed İslamcar, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ve birçok yetkili katıldı.

Törende konuşan Başkonsolos İlhan, şu ifadeleri kullandı:

"Bizce halka hizmet etmek, Hakk'a hizmet etmek demektir. İbadetin önemli bir şartı olan abdestin alınabileceği ek bir bina inşa etmiş bulunmaktayız. Böylece Herat Ulu Camii içinde halkın önemli bir ihtiyacı karşılanmıştır."

Herat Valisi İslamcar da "Muhterem TİKA kurumu Herat Ulu Camii'nde hizmet alanında çok büyük bir adım atmıştır. Büyük bir alanda cami cemaati için tam donanımlı bir bina inşa etmiştir." dedi.

Sonraki Haber

Hırvatistan'da Yaşlılar ve Kadınlar Yararına Tarım Öncelikli Proje

Hırvatistan'ın Bosna-Hersek sınırındaki Karlovac ilindeki küçük bir şehir olan Vojnic Belediyesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde, sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriliyor. Toplumun kırılgan kesimlerini desteklemek amacıyla şehirdeki Yaşlı Bakım Merkezi'nin...