Haberler

05 Ekim 2018

TİKA'dan Kolombiyalı Çiftçilere Süt Tankı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya'nın El Penon kentindeki çiftçiler birliğine süt tankı desteği sağladı.

El Penon Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen "Süt Üreticiliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında, bölgedeki çiftçilerin kurduğu birliğe süt tankı temin edildi. TİKA'nın sağladığı süt tankı sayesinde, bölge ekonomisinde önemli bir gelişim sağlanacak. Lor, peynir ve yoğurt gibi ticari değeri yüksek ürünler elde edecek bölge halkı, bu kapsamda yeni ticari girişimler geliştirebilecek. 

Tankın teslim töreninde konuşan El Penon Belediye Başkanı Francisco Cruz Ruiz, “Binlerce kez teşekkürler, Türkiye halkına El Penon’a güvendikleri ve destek oldukları için selam ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. Çiftçilerimizin ekonomik gelişimlerine destek ve bölgede girişimciliğin artırılmasında bizim stratejik ortağımız olduğunuz için teşekkürler.” ifadelerini kullandı. Ruiz, günlük ortalama 30 litre süt sağan çiftçilerin sütü tankta toplayıp ticari değeri daha yüksek ürünler elde edebileceğini kaydetti. TİKA desteğiyle üreticinin doğrudan pazara erişim şansı olacağını belirten Ruiz, Kolombiya’nın mesleki eğitim veren Ulusal Mesleki Eğitim Hizmetleri Kurumu (SENA) ile işbirliğinde üretim alanında eğitim alacak bölge halkının TİKA tarafından temin edilen tankı en verimli şekilde kullanacaklarını ifade etti.

Geleceğe umutla bakıyoruz

El Penon Çiftçi Birliği Başkanı Demetrio Barrera Gonzales de “Her zaman geleceğimizi düşünürüz. Çocuklarımız ve ailelerimizin geleceğini. Süt alan aracılara bağımlı yaşamak en büyük sorunumuz. Küçük üreticiler olarak organize olup, emeğimizin, günlük üretimimizin karşılığını almak istedik." dedi. Temin edilen süt tankı sayesinde geleceğe umutla baktıklarını ve bölgede üretimin artacağını kaydeden Gonzales, "Çiftçi Birliğimiz TİKA’ya minnettar. Katkılarınız sayesinde geleceğimiz olan çocuklarımıza önemli bir yatırım imkânı miras bırakabiliyoruz. Umarım TİKA ile işbirliğimiz gelişerek devam eder.” ifadesini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’a Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın 9 belediyesinde hizmet veren sağlık merkezlerinde kullanılmak üzere tıbbi cihaz desteğinde bulunuldu. Karadağ'da bugüne kadar sağlık altyapısının iyileştirilmesi kapsamında hastanelerin ve doktorların, modern ve kaliteli bir ortama...