Haberler

22 Şubat 2022

TİKA'dan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye’den temin edilen 5 adet kuvöz Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’da düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığında gerçekleştirilen törene Büyükelçi Mehmet Ülkü, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı Véronique Kilumba Nkulu, TİKA Özel Kalem Müdürü Samet Kapısız, TİKA heyeti ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Büyükelçi Murat Ülkü törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu ziyaretin Türkiye ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti iş birliği için bir dönüm noktası olacağını belirtti. İmzalanan anlaşmaların iki taraf için de yeni fırsatlar doğuracağının altını çizen Ülkü, TİKA’nın ofisi olmamasına rağmen ülkede 20’ye yakın proje gerçekleştirdiğini söyledi.

TİKA’nın yaptığı sembolik projenin Türkiye’nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin gelişim çabalarına vereceği desteklerin göstergesi olduğunu ifade eden Ülkü, “Umarız gelecekte Kongo Demokratik Cumhuriyeti için kritik öneme haiz olan sağlık alanında iş birliğimizi arttırarak devam ettiririz.” dedi

Bakan Yardımcısı Véronique Kilumba Nkulu ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi’in selamlarını ileterek, 20 Şubat’ta iki ülke cumhurbaşkanları tarafından imzalanan anlaşmaların Türkiye ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti iş birliğine katkı sağlayacağını belirtti. Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini ileten Nkulu, bu projelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesi noktasında olumlu bir etkisi olacağını söyledi.

TİKA’nın Afrika’daki faaliyetleri

60 ülkede 62 ofisi bulunan TİKA’nın bugün en fazla ofisi Afrika’da bulunuyor. 22 ofisi ile TİKA, kıtanın tamamında eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık gibi birçok alanda sürdürülebilir kalkınma projeleri gerçekleştiriyor.

TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ofisi olmamakla birlikte, ülkede 2009 yılından bu yana eğitim, sağlık, kapasite geliştirme gibi alanlarında 20’ye yakın proje gerçekleştirdi. TİKA, ilgili resmi kurum ve kuruluşlar ile iş birliğinde, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin kalkınma öncelikleri doğrultusunda projelerine artırarak devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA, Tacikistan'da Ayakkabıcılık Eğitim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Başkanlığına bağlı Duşanbe Engelli Meslek Lisesinde modern ayakkabıcılık eğitim ve üretim merkezi kurarak donanım ve ekipman desteği sağladı. TİKA tarafından desteklenen proje...