Haberler

15 Mayıs 2023

TİKA'dan Kuzey Makedonya’da Düzenlenen Balkan Diş Hekimleri Birliği Kongresine Destek

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Diş Hekimleri Odası tarafından düzenlenen 26. Balkan Diş Hekimleri Birliği Kongresi (26th BASS Congress) organizasyonuna TİKA tarafından destek sağlandı. Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi Prof. Dr. Elizabeta Georgievska’nın başkanlığında 11-13 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenen kongrenin açılışına Balkanlar’dan ve dünyanın birçok ülkesinden diş hekimleri katıldı.

Kuzey Makedonya başta olmak üzere Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, İtalya, Slovenya, Karadağ gibi ülkelerden çok sayıda konuşmacı ve dinleyicinin hazır bulunduğu kongrede, Türkiye’nin köklü üniversitelerinin diş hekimliği fakültelerinden doktorlar da yer aldı.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Elizabeta Georgievska sadece Balkanlar değil dünyanın pek çok ülkesinden uzman diş hekimleri ve akademisyenleri buluşturdukların kongrede 62 sunum, 16 çalıştay ve 100’ün üzerine sözlü sunum düzenlendiğini belirtti.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Kuzey Makedonya’da üçüncü kez düzenlenen kongrenin bilgi ve tecrübe paylaşımı açısından önemli olduğunun altını çizerek başarılı sonuçlar beklediklerini belirtti. Başbakan Kovaçevski, birçok ülkeden katılımcının olduğu kongrenin ülkeler arası kültürel iş birliğine de destek sağlayacağını kaydetti.

Balkan Diş Hekimleri Birliği (BASS) Başkanı Prof. Dr. Ana Minovska, 10 yıl önce yine Üsküp’te bir kongre düzenlediklerini ve geçen bu sürede diş tedavisi, dijital radyoloji, üç boyutlu çalışmalar ve yapay zekâ alanlarında olumlu gelişmeler kaydedildiğini belirtti. Minovska, düzenledikleri kongrenin diş hekimliği alanında son gelişmeler ve teknolojileri paylaşmak açısından önemli olduğu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA, Etiyopya'da "Helal Belgelendirme ve Helal Akreditasyon Eğitimi" Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), Maxbridge Vakfı ve Afrika’nın en büyük ikinci sertifikasyon kurumu olan EatSafe iş birliğiyle Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da helal belgelendirme ve helal akreditasyon eğitimi düzenlendi....