Haberler

14 Temmuz 2015

TİKA'nın Desteğiyle Somalili Öğrencilere Türkçe Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’nin Başkenti Mogadişu’da sabah ve öğlen saatlerinde olmak üzere, Türkiye’ye Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi için gidecek olan öğrencilere yönelik olarak Türkçe Kursu başlatıldı

TİKA Koordinasyon ofislerinin bulunduğu ülkelerde eğitimin desteklenmesi amacıyla 2015 yılında TİKA’nın Öğretmenleri Projesini uygulamaya koydu. Bu proje kapsamında Somali’de çalışma yapmak üzere Öğretmen Ali Rıza Ünal görevlendirildi.

TİKA Mogadişu Program Koordinasyon Ofisi Koordinasyonuyla, Başkent Mogadişu’da sabah ve öğlen saatlerinde olmak üzere, Türkiye’ye Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi için gidecek olan öğrencilere yönelik olarak Türkçe Kursu başlatıldı. Türkçe Kursları kapsamında sabah kursuna 8, öğlen kursuna ise 18 öğrenci katıldı. Türkçenin öğretildiği kurslara öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği görüldü. 

Somali Mogadişu Program Koordinasyon Ofisinden alınan bilgiye göre; Somali halkının, özellikle 2011yılında yaşanan büyük kuraklık ve sonrasındaki açlık karşısında Türkiye’nin Somali halkına yardım konusunda seferber olmasından sonra Türkiye’ye ve Türkçe ’ye olan ilginin arttığı görülüyor. Bu bağlamda Türkçe kurslarının açılması konusunda yoğun bir talep olduğu ifade edildi.  

Sonraki Haber

TİKA'dan Ürdün'de 200 Yetim ve Engelli Çocuğa İftar

Tarihe Yolculuk ve Sosyal Sorumluluk Gününde  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ürdün'ün  Başkenti Amman'da  200'den Fazla Yetim ve Engelliyi İftar Sofrasında Buluşturdu. Tarih ve kültür coğrafyamızla ülkemiz arasında köprüler kurmak amacıyla, TİKA tarafından...