Haberler

31 Ağustos 2022

TİKA'dan Plav Belediyesi Koruma ve Kurtarma Merkezi'ne Ekipman Desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plav Belediyesi Koruma ve Kurtarma Merkezi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yangın söndürme ve kurtarma ekipmanları ile koruyucu elbise desteğinde bulunuldu.

Karadağ’da kamu yatırımlarının en düşük olduğu bölgelerin başında Sancak bölgesi yer almaktadır. Altyapı yetersizliği, yerel yönetim tarafından sunulan hizmetlerde ekipman eksikliği, nitelikli personel yetersizliği gibi konular bölgenin ortak sorunları olarak öne çıkmaktadır.

TİKA tarafından gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında 2016 yılında Zablyak Belediyesi, 2018 yılında Gusinye Belediyesi itfaiye teşkilatlarına ekipman ve ATV aracı temin edilmişti. Ayrıca 2021 yılında Zablyak, Gusinye, Plav ve Berane Belediyesi itfaiye personelinin katılımıyla Temel İtfaiye Eğitimi düzenlenmişti.

Yaklaşık 500 km² sorumluluk alanına ek olarak çevredeki belediyelere de destekte bulunan Plav Belediyesi Koruma ve Kurtarma Merkezi’ne TİKA tarafından yangın söndürme ve kurtarma ekipmanları ile koruyucu elbise temin edildi. Plav Koruma ve Kurtarma Merkezi’nde düzenlenen teslim törenine; Plav Belediye Başkanı Nihad Canovic, Plav Koruma ve Kurtarma Merkezi Müdürü Besim Gutiç, 2022 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Karadağ’da bulunan öğrenciler ve TİKA personeli katıldı.

Törende konuşan Plav Belediye Başkanı Nihad Canoviç, verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak ise Plav Belediyesi Koruma ve Kurtarma Merkezi’nin doğa turizminin önemli noktalarından birisi olan Plav’da meydana gelebilecek afetlere meydana gelebilecek müdahalelerde acil durumlara karşı daha hazırlıklı olacağını kaydetti. Toprak, bölgeye yönelik projelerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Türkiye, Sağlık Alanındaki Tecrübelerini Özbekistan İle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğinde Özbekistanlı sağlık uzmanlarına yönelik Klinik Araştırmalar Sertifikasyon Programı düzenlendi. TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğinde Ankara’ya gelen Özbekistan Kemik İliği Nakil...