Haberler

28 Mayıs 2016

TİKA'dan Somali’de Yaşayan Sığınmacılara İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), El Nino’nun olumsuz etkilerinin en çok hissedildiği Somali'nin Puntland Eyaleti Bosaso şehrinde kuraklık ve açlıktan etkilenen köylüleri ve çatışmalardan kaçan sığınmacıları unutmadı.

TİKA, Somali ve çevre ülkelerde yaşanan çatışmalardan kaçan sığınmacıların yaşadığı Puntland Eyaletinin Bosaso şehrinde insani yardımda bulundu.  TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz,  El Nino’nun sebep olduğu kuraklık nedeniyle bölgede temel gıdaya erişimde sorunlar yaşandığına ilişkin gelen talepler üzerine, Bosaso şehrine giderek yerinde inceleme yaptıklarını ve acil ihtiyaç sahiplerini belirleyerek temel gıda paketi dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Pirinç, makarna, yağ, un ve şekerden oluşan temel gıda yardımı paketleri 1150 sığınmacı aileye ulaştırıldı. İnsani yardım projesinden yaklaşık 10 bin sığınmacı yararlandı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Dünyanın her yerine uzanıp, nerede bir dertli varsa Türkiye olarak oraya gidip az veya çok yardımda bulunacağız’ vizyonu doğrultusunda, TİKA Dünya’nın dört bir tarafında dertlilere, yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine Türkiye'nin yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Somali’de 2011 yılında doğrudan acil insani yardımlar ile başlayan TİKA faaliyetleri, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Eğitim Desteği

Kosova’nın güneyinde Prizren Belediyesi’ne bağlı Jupa bölgesinde bulunan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından tadilatı ve donanımı tamamlanan Gornje Ljubinje İzvor İlköğretim Okulu’nun Kültürel Etkinlikler Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan okul müdürü Necmiya Zeçiroviç,...