Haberler

17 Kasım 2021

TİKA'dan Yemen'de Kahve Fidesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemen'in Taiz şehrindeki çiftçilere 1400 kahve fidesi ve teknik ekipman desteğinde bulunuldu.

Yemen'in Taiz ili Meafer bölgesindeki 20 aileye 70'er adet olmak üzere toplam 1400 kahve fidesi temin eden TİKA, bunun yanında bahçe sulaması, ağaç bakımı, ürün hasadı ve hasat sonrası koruma ve kurutma işlemlerinde kullanılmak üzere teknik ekipman desteği verdi ve çiftçilere yönelik yaklaşık 4 ay sürecek bir eğitim programı düzenledi. 

Proje, Yemen Uluslararası İşbirliği ve Planlama Bakanlığı Taiz İl Müdürü Nebil Cemal, Meafer Bölge Genel Sorumlusu, Ziraat Bakanlığı Taiz il Müdür Yardımcısı Dr. Abdülhamid Seyf ,TİKA Program Koordinatörü Abdullah Sarı ve hak sahiplerinin katılımları ile birlikte fidan dikimi yapılarak başlatıldı.

Dikim işlemi sonrası konuşan Dr. Abdülhamid, bu projeyi çok anlamlı bulduklarını ve bu bölgede yabancı bir kurumun ilk defa böyle bir kalkınma projesine öncülük ettiğini ifade ederek "Türk kardeşlerimize ve bu hayırlı işe vesile olan TİKA kurumuna şükranlarımızı sunuyoruz. Bu ve buna benzer direk halka dokunan hane halkına gelir, ülke ekonomisine katkı sunan projelerin artarak devam etmesini diliyoruz.” dedi.

Planlama Taiz İl Müdürü Nebil Cemal ise, ilk defa bu derece anlamlı bir projeye öncülük edildiğini vurgulayarak özellikle gat uyuşturucusu üretimi ile mücadelede kahve esnafına verilen desteğin çok büyük bir anlam ifade edeceğini söyledi. Cemal, diğer STK ve kurumlara örnek olabilecek bu önemli projeden dolayı TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

TİKA Koordinatörü Abdullah Sarı ise, “Türkiye’de Yemen denince ilk akla gelen Veysel Karânî ve Kahve’dir. Biz de kahve Yemen’den gelir diye bir özdeyiş var.” diyerek Türkiye'nin  her dönem Yemen halkının yanında olmaya, onların dertleri ile dertlenmeye gayret etttiğini söyledi. TİKA olarak insani yardım, eğitim, sağlık gibi birçok alanda 100’den fazla proje ile Yemen halkının yaralarını sarmaya gayret ettiklerini ifede eden Sarı, bu proje ile işsizliğin had safhaya çıktığı Yemen’de bir nebze de olsa ihtiyaç sahiplerine imkan sunmaya, hane halkının refahını yükselterek,ülke ekonomisine katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade etti. Sarı, projenin sonraki adımı olarak kahvenin hasadından son tüketiciye ulaşmasına kadar olan sürece yönelik ayrı bir çalışmanın yapılmasını da planladıklarını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Nijer’de Tarım Ve Su Ürünleri Üretim Tesisi Kuruldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İslam İşbirliği Gençlik Forumu işbirliğinde Nijer'in Torodi bölgesinde tarım ve su ürünleri üretim tesisi kuruldu. 2 hektarlık bir alan üzerine kurulumu ve tefrişatı gerçekleştirilen tesis çok yönlü fonksiyonuyla...