Haberler

08 Mart 2017

TİKA, Dünya Kadınlarını Unutmadı

Türkiye, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla dünyanın birçok bölgesinde kadınların istihdamı için meslek kursları düzenlerken şiddete mağduru kadınların korunması için de sığınmaevlerine destek oluyor.

Balkanlardan Ortadoğu'ya, Afrika'dan Latin Amerika'ya kadar dünyanın pek çok bölgesinde eğitim, sağlık, sosyal, altyapı hizmetleri, kapasite geliştirilmesi, kültürel mirasın korunması gibi çeşitli alanlarda projelere imza atan TİKA, dünya kadınlarını unutmadı.

Afganistan'dan Bosna Hersek'e, Somali'den Irak'a kadar şiddete uğrayan kadınları korunmasının yanı sıra düzenlediği mesleki kurslarla kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılmasını sağlayan TİKA, bu kapsamda 2013-2016 yılları arasında çok sayıda projeyi hayata geçirdi.

Kurslardan yüzlerce kadın faydalanıyor

Afganistan'da çeşitli alanlarda birçok projeye imza atan TİKA'nın, Cevizcan vilayetinde verdiği Kur'an-ı Kerim, bilgisayar, dikiş, mefruşat ve nakış kurslarından 90 kadın faydalandı.

Arnavutluk’ta Berat Belediyesi ve Kentsel ve Kırsal Kadınların Haklarının Korunması Derneği işbirliğinde şiddet gören kadınlara yönelik hizmet veren sığınmaevine donanım desteği sağlandı. Kamerun'da da 180 kadının faydalandığı sığınmaevinin tadilatı yapılarak çeşitli mesleki kurslarla kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılması desteklendi.

Karadağ'ın Plevlija şehrindeki Bona Fide Kadın Sığınmaevi'nin dış ve iç tadilatı yapılarak halı, dokuma, dikiş, nakış, iğne işi, hediyelik eşya yapımı ve takı tasarımı konularında kurslarına katkı sağlandı. Irak'ın Kerkük kentinde ise Altınköprü Türkmen Kadınlar Birliği Atölyesine dikiş makinesi ve malzeme yardımı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Afrika turu kapsamında ziyaret ettiği Madagaskar’ın başkenti Antanararivo'da TİKA tarafından yenilenen Tsimbazaza Kadın Mesleki Eğitim Merkezi, Emine Erdoğan tarafından açıldı. Merkeze, TİKA'nın temin ettiği 20 akülü engelli aracı, 2 kuvöz ve tıbbi ekipman da verildi.

Myanmar’ın Yangon kentinde faaliyet gösteren Sisters of the Good Shepherd Vakfına da dikiş makineleri, çeşitli tıbbi cihazlar ve enformasyon cihazları desteğinde bulunuldu.

Özbekistan'ın yılda yaklaşık 17 bin kadına girişimcilik, mesleki eğitim ve yöneticilik eğitimleri veren ilk kadın sivil toplum kuruluşu olan Girişimci Kadınlar Derneğinin binası yenilendi.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Save Somalia Women and Children isimli kuruluşun evlerinin geçimlerini sağlamak amacıyla 100 kadına verdiği dikiş kursu için TİKA tarafından dikiş makinesi ve malzemeleri hibe edildi. Tanzanya'nın Mbeya bölgesindeki Kadınları ve Gençliği Kalkındırma Toplumu bünyesinde verilen dikiş atölyesine kadın girişimciliğine destek sağlamak amacıyla 25 dikiş makinesi verildi, projeyle 50 kadına iş imkanı sağlandı.

Kosova'da da TİKA, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Rumeli Balkan Kadınlar Derneği ve Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği iş birliğinde, Türk uzmanlar tarafından tekstil tasarımı, ıslak-kuru keçe, kurdele nakışı, takı tasarımı ve dekoratif kurabiye yapımı kursları düzenlendi.

Nepal’in başkenti Katmandu’da faaliyet gösteren Nepal Muslim Women Welfare Society’ye 400 kadına meslek edindirmelerinde yardımcı olmak üzere ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu.

Kadın ve Çocukların Sağlığı Unutulmadı

Kenya'nın 150 bin nüfuslu İjara Bölgesi’nde inşası, mobilya ve ekipmanı TİKA tarafından üstlenilen Anne Çocuk Sağlığı Merkezi bölgenin ikinci sağlık merkezi olma özelliğini taşıyor.

Kırgızistan'da, 40 yıldır onarılmayan ve yıllık bin 200 doğumun yapıldığı Kırgızistan’da Kapan Subanov Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine ile 100 bin hastanın tedavi gördüğü Ulusal Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi Perinatal Dönemi Pataloji Bölümü tadilatı yapıldı.

Nijer'in Niamey bölgesinde 5 bin 548 metrekare alan üzerinde 51 yataklı, 2 ameliyathane, 5 yoğun bakım ünitesi, 4 poliklinik, 1 röntgen odası ve 1 acil müdahale odasına sahip "Nijer Ana Çocuk Sağlığı ve Rehabilitasyon Merkezi"nin inşaatı ise tamamlanma aşamasında. Merkez, çocuk yaşta ve yanlış yöntemlerle doğum yaparak "obstetrik fistül" hastalığına yakalanan kadınların tedavisi, rehabilitasyonu ve topluma geri kazandırılması amacıyla faaliyet gösterecek.

Senegal Pikine'de TİKA'nın inşaat ve donanımını üstlendiği 12 bin metrekare alanda 350 bin nüfusa hizmet veren Anne Çocuk Sağlığı Merkezi, bölgesinde ilk aşı merkezi özelliğine sahip.

Birleşmiş Milletlerin raporlarına göre, dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı Somali'nin başkenti Mogadişu'da Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin tıbbi ünitelerinin ihtiyacı olan genel cerrahi ekipman seti, sezaryen ameliyathane ekipmanları, jeneratör, anestezi cihazı, jinekolojik muayene koltuğu, ameliyathane ekipmanı, ultrason cihazı ve benzeri hastane ekipmanından oluşan toplam 57 kalem tıbbi malzemenin yanı sıra idari ve hizmet servislerinin ihtiyacı TİKA tarafından temin edildi.

Sonraki Haber

Afrika’daki Yetimlerin Yüzü TİKA ile Gülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali ve Cibuti’de gerçekleştirilen sosyal yaşamı geliştirme projeleri kapsamında, iki ülkede yer alan toplam 8 yetimhaneye donanım desteğinde bulunuldu. Afrika’daki yetim çocukların sosyal yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik...