Haberler

11 Aralık 2023

TİKA Endonezya'da Engellilerin Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Endonezya Sınır Tanımayan Engelliler Derneği ile işbirliğinde 100 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu.

Endonezya’da nüfusunun % 8.5’ine tekabül eden yaklaşık 23 milyon engelli bulunuyor. Endonezya Merkezi İstatistik Ajansının 2022 raporuna göre toplam engelli nüfusun iş hayatına katılım oranı ise %3’lerde seyrediyor.

TİKA 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde 100 Endonezyalı engellinin hayatını kolaylaştırdı. Teslim töreninde konuşan TİKA Diş İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli iki ülkenin dayanışmasının 16. yüzyıla kadar dayandığını ifade ederek, Endonezya’nın Türkiye’de meydana gelen depremden sonra 100 köy evi inşası desteğinin unutulamayacağını kaydetti. Engellilerin ve dezavantajlı kesimlerin topluma katılımına yönelik projelere destek olmaya devam edileceğini dile getiren Tanyeli “İnanıyorum ki engelli kardeşlerimizden başarılı sanatçı ve sporcular da yetişecek” dedi.

Endonezya Kadın Engelliler Derneği (HWDI) ve Endonezya Engelliler Derneği (PPDI) iş birliğinde, engellilerin toplumun üretken üyeleri olmalarına yardımcı olmada bir ön koşul olan 100 tekerlekli sandalye, Endonezya’nın başkenti Jakarta ve Batı Java bölgelerinde yaşayan engelliler tarafından kullanılacak.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı Hakim Adaylarına Eğitim Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Türkiye Adalet Akademisi tarafından Antalya’da Azerbaycanlı hâkim adaylarına Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP) kapsamında eğitim programı düzenlendi. Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP) kapsamında düzenlenen “Adalet Yönetimi ve...