Haberler

05 Ekim 2023

TİKA, Fırat Kalkanı Harekât Bölgesinde "Robotik Kodlama Merkezi" Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde bulunan Bab ilçesindeki robotik kodlama merkezi hizmete açıldı.

Açılışa, Gaziantep Valiliği, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TİKA yetkilileri ile bölge temsilcileri ve meclis üyeleri katıldı.

Fırat Kalkanı Harekâtı ile terörden arındırılan Bab'ın Bizia beldesindeki Bizia İmam Hatip Lisesi'nde açılan robotik kodlama merkezinden 2 bin öğrenci yararlanabilecek. Merkezde öğrenciler, tasarım ve üretim, yapay zekâ, enerji teknolojileri, yazılım teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojisi alanlarında eğitilerek geleceğe hazırlanacak.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü Suriye Eğitim Koordinatörü Halit Ateş, yaptığı açıklamada, "Bizia’da öğrencilerin gelişimine katkı sunmak robotik kodlamayla olan ilişkilerini ileriye taşımak amacıyla TİKA ile yaptığımız projenin açılışını gerçekleştirdik Açılan merkezimiz Bizia’daki tüm öğrencilere hizmet verecektir." dedi.

Sonraki Haber

Nijer'de, TİKA'nın Destekleriyle Kurulan "Ahşap Yontu ve Eğitim Evi" Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle kurulan, TİKA Ahşap Yontu ve Eğitim Evi’nin açılışı gerçekleştirildi. Batı Sahra Altı ülkelerinde köklü bir geçmişe sahip olan ahşap işleme sanatı, bu ülkelerin kültürel kodlarını yansıtmakla birlikte...