Haberler

04 Temmuz 2017

TİKA Genç Satranç Oyuncularını Karadağ’da Buluşturdu

Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Karadağ'da gerçekleştirildi.

Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, TİKA’nın desteğiyle Karadağ'ın Budva şehrinde düzenlendi. Turnuvaya aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 7 ile 17 yaş arasındaki kategorilerinde 23 ülkeden 341 sporcu katıldı.  

Turnuvanın açılış törenine, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç, Avrupa Satranç Federasyonu Başkanı Zurab Azmaiparashvili, Karadağ Satranç Federasyonu Başkanı Radoyitsa Grba, Karadağ Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Eski Karadağ İçişleri Bakanı Yusuf Kalamperoviç, TİKA yetkilileri, turnuvaya katılan yarışmacıların aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Turnuvanın açılış töreninde konuşan Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç, Yugoslavya döneminde popüler olan satranç branşının Karadağ’da, Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası ile tekrar ileri bir noktaya taşınabileceğini vurguladı. Darmanoviç, organizasyonun ana sponsoru olan TİKA başta olmak üzere, katkı sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Karadağ Satranç Federasyonu Başkanı Radoyitsa Grba da, Avrupa Okullar Satranç Şampiyonasının Karadağ’da düzenlenmesi sadece satranç sporunun gelişimi için değil aynı zamanda ülke turizminin gelişimi için de önemli olduğunu belirtti. Turnuvaya katılan genç yeteneklerin birkaç yıl sonra dünya yıldızı adayları olabileceğini vurgulayan Grba, turnuvanın ana sponsoru olan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Ahmet Altun ise, Türkiye dahil olmak üzere farklı ülkelerin katılımı ile gerçekleşen organizasyonunun bir parçası olmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Altun, TİKA olarak Karadağ’da yeni kurulan Spor Bakanlığı ve Karadağ Satranç Federasyonu ile işbirliğinin de devam edeceğini vurguladı.

Rusya, İngiltere, Azerbaycan, Almanya, Ukrayna, İspanya, Gürcistan, İsrail gibi güçlü sporcuların kıyasıya mücadele ettiği Avrupa Okullar Satranç Şampiyonasına 44 sporcu ile katılan Türkiye, 5 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya olmak üzere toplam 9 kupa ve 25 madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Etiyopya Haber Ajansına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya Haber Ajansına (Ethiopian News Agency-ENA) ekipman desteğinde bulundu.  TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından  Etiyopya Haber Ajansına (Ethiopian News Agency-ENA) ekipman...