Haberler

23 Mart 2017

TİKA Gine Bissau’nun Arıcılık Sektörünü Geliştiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Bissau‘nun Başkenti Bissau’ya 200 km uzaklıkta bulunan Mansaba Eyaletinin kuzeyindeki Oio bölgesinde kırsal alanda yaşayan 50 kadına arıcılık malzemesi desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda özellikle tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Gine Bissau’da tarım ve hayvancılık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA, KAFO Kırsal Kalkınma Federasyonu işbirliğinde Gine Bissau‘nun Başkenti Bissau’ya 200 km uzaklıkta bulunan Mansaba Eyaletinin kuzeyindeki Oio bölgesinde kırsal alanda yaşayan 50 kadına kovan ve gerekli ekipmanlardan oluşan malzemeler düzenlenen törenle teslim edildi.

KAFO Kırsal Kalkınma Federasyon’un 25 binden fazla üyesi bulunmakta, üyelerin yüzde 62’sini kadınlar ve yüzde 15’sini gençlerden oluşturuyor. TİKA ile KAFO Derneği işbirliğiyle yapılan “Kırsal Alanda kadınlara istihdam yaratan Arıcılık Projesinin” ilk etabı başarıyla gerçekleştirildi. Söz konusu proje ile kırsal bölge modern arıcılık teknikleriyle faaliyet gösterecek çiftçi kadın, erkek ve gençlerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflendi.

Mansaba bölgesinin Djalicunda şehrinde yerleşkesi bulunan KAFO merkezinde gerçekleştirilen teslim törenine, T.C. Gine Bissau Fahri Konsolos Yardımcısı Tahir Pires, Mansaba Valisi Silvestre Darama, Oio bölgesi Vali Yardımcısı Faustino Paulo Mango, Oio bölgesi Belediye Başkanı Julio Boasse, KAFO Başkanı Sambu Seck, Oio Ticaret Odası Başkanı Quedjau Fofana, Tarım Bakanlığı Arıcılık Genel Müdürü Fode Sisse, Oio bölge veterineri Califa Balde,  Kooperatifi başkanları, üretici kadınlar, yerel basın mensupları ve TİKA yetkilileri katıldı.

Teslim töreninde konuşma yapan Mansaba Valisi Silvestre Darame, Türkiye’yi bu proje sayesinde tanıdıklarını, Türk Malı olan arıcılık kitlerinin Mansaba’da bal üretiminin artmasına, sağlıklı ve kaliteli bal sağımının yapılmasına ayrıca kadınlara önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Vali Darame, TİKA tarafından temin edilen arıcılık kitlerinin insanların geçim kaynaklarına katkı sağlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

KAFO Başkanı Sambu Seck, konuşmasında, Türkiye’nin arıcılık alanında modern tekniklere sahip olduğunu, bilgi ve malzeme desteğiyle Gine Bissaulu kadınlara sürdürülebilir proje başlatarak gelir seviyelerini artıracağını ifade etti. Başkanı Seck, Oio bölgesinde iptidai şartlarda bal üretimi yapan kadınlara 10’ar adet kovan, elbise, körük, fırça, ana üretim seti gibi malzemelerin dağıtımı yapıldığını, bal süzme kazanı ve sır alma kazanı ile hasat sonunda kaliteli sağımlar yapılabileceğini ifade etti. Ayrıca, bu kadınların geçim kaynaklarına çok önemli katkılar sağlanacağına değinen Başkanı Seck, yaklaşık 500 kişinin direk faydalanacağı arıcılık projesi ile üretim sezonunda yaklaşık bir ton civarında bal hasadı yapılabileceğini söyleyerek Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA'ya şükranlarını sundu.

Sonraki Haber

Kamerun’daki Mesleki Eğitim Merkezinde Sertifika Heyecanı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından iki yıl önce tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen eğitim merkezinde, 2015-2016 eğitim yılını başarıyla tamamlayan öğrencilerin sertifika töreni yapıldı. Kamerun Kadın Destekleme Bakanlığı’na bağlı merkezde turizm-otelcilik, kuaförlük, dikiş, bilgisayar...