Haberler

29 Haziran 2016

TİKA Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları Arnavutluk’ta

TİKA ve MÜSSED işbirliğinde Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları kapsamında yola çıkan TİKA TIR’ı Makedonya ve Kosova’nın ardından Arnavutluk’taki seyircilerle buluştu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliğiyle ramazan boyunca geleneksel sahne sanatlarını, halk oyunlarını ve Türk müziğini Balkan halklarıyla buluşturmaya devam ediyor. TİKA ve Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği (MÜSSED) işbirliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında yola çıkan TIR, Makedonya ve Kosova'dan sonra Arnavutluk'un başkenti Tiran'da ve Elbasan şehrinde halkla buluştu.

Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları programının Arnavutluk’taki ilk adresi Tiran’da,  ''Piramit'' binası önünde düzenlenen etkinliğe Tiranlılar yoğun ilgi gösterdi. Tırda oluşturulan sahnede geleneksel Türk tiyatrosundan ortaoyunu, meddah, aşuk ve maşuk, hacivat-karagöz gibi oyunlar ile kukla gösterileri, halk oyunları, semazen gösterisi ve Türk Sanat Müziği örnekleri sunuldu. Birçok davetlinin katılımının yanı sıra gösteri alanının merkezi bir konumda olmasından dolayı yoldan geçen halkın da yoğun ilgisini çeken etkinlik sonrası izleyicilere Osmanlı şerbeti, Osmanlı macunu ve pamuk şeker ikram edildi.

TİKA TIR’ının ikinci adresi ise Elbasan’dı. Şehrin merkezinde saat kulesi önünde gerçekleştirilen etkinliğe ilgi ve katılım oldukça yüksekti. Elbesan Müftülüğü ve Belediye yetkililerinin katılımı ve işbirliğiyle gerçekleştirilen programda kukla gösterileri ve halk oyunları ile semazen gösterisi büyük bir ilgiyle izlendi. Türk Sanat Müziği ve geleneksel Türk tiyatrosundan örneklerin sergilendiği program ikramların dağıtılmasıyla sona erdi. Elbasan Belediyesi Meclis üyesi Indrit Abdiaj, Elbasan’da halkın katılabileceği çok fazla etkinlik olmadığını belirterek ramazan ayında böyle bir programın şehirlerinde gerçekleştirilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA ve Misafir Derneği’nden Ankara’daki Mültecilere İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Misafir Derneği işbirliğinde TİKA personelinin de katılımıyla ülkelerindeki iç savaş ve olumsuzluklar nedeniyle Ankara’da yaşayan Özbekistan, Suriye, Somali ve Afganistanlı mültecilere iftar programı düzenlendi. Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda...