Haberler

13 Haziran 2023

TİKA, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Elektrik Eğitim Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town şehrinde bulunan Salesian Enstitüsüne Elektrik Eğitim Atölyesi kuruldu.

Atölyenin açılış törenine Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, TİKA Pretorya Koordinatörü Abdülkadir Abukan, Enstitü Müdürü Tony Austen, Enstitü Yönetim Kurulu Üyesi John Doidge’nin yanı sıra yerel medya kurumları katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kandaş, TİKA'nın Güney Afrika’da gerçekleştirdiği kalkınma projelerinin kapsamına ve çeşitliliğine değinirken, bu yeni projenin açılışına katılmanın hissettirdiği mutluluğun ve gururun heyecanını yaşadıklarını söyledi. Kalkınma projelerine Türkiye’nin verdiği önemin altını çizen Kandaş, meslek eğitimde temel becerilerin kazanılmasının bireylere de özgürlüğü beraberinde getirdiğini not etti.

Bakan Zulu ise yaptığı konuşmada, kurulan enstitünün ülkesi için çok anlamlı olduğunu ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinde bu tip adımların gittikçe önem kazandığına değindi ve TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Güney Afrika Ofisi Koordinatörü Abukan ise yaptığı açılış konuşmasında, TİKA Pretorya ofisinin faaliyetlerinde eğitime özel önem verdiklerini ifade ederken mesleki eğitim alanındaki her projenin anlamlı olduğunu dile getirdi. Abukan, enstitüde mesleki eğitim alanında hayata geçirilen bu projenin Türk halkının ve devletinin cömertliğinin bir nişanesi olduğunu vurguladı.

Doidge ise konuşmasında, elektrik atölyesini enstitü öğrencilerinin öğrenme deneyimini büyük ölçüde geliştirecek bir alana dönüştüren TİKA ve Türkiye'nin katkıları için son derece minnettar olduklarını vurgularken bu iyileştirmenin öğrencilere ilham vererek onları güçlendireceğini, değerli beceriler geliştirmelerine ve daha parlak gelecek peşinde koşmalarına vesile olacağını belirtti.

Salesian Enstitüsü, birçok ülkede ekonomik olarak zor durumda olan ve riskli ortamlarda büyüyen çocuk ve gençleri özellikle mesleki eğitim yolu ile güçlendirerek hayata hazırlamayı hedefliyor. Cape Town’da 1910 yılından beri hizmet veren Salesian Enstitüsü, özellikle şehrin en yoksul bölgelerinden olan Cape Flats beldesinden seçilen çocuk ve gençlere ücretsiz eğitim veriyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Ukrayna'daki Çocuk Hastanesine Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Rivne şehrinde bulunan Rivne Bölge Çocuk Hastanesine tıbbi cihaz desteğinde bulunuldu. Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle ülkenin farklı bölgelerinden aralarında; yetimler, düşük gelirli aile çocukları ve...