Haberler

27 Haziran 2016

TİKA Kabil’de Yetimler ve Sokak Çocukları İçin 7 Ayrı İftar Programı Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayında Kabil’de Alaaddin Kız Yetimhanesi, Tai Mesken Erkek Yetimhanesi ve TİKA Kabil PKO bahçesinde; yetim öğrencilere, ailelerinden uzakta yaşayan yurtlarda kalan üniversite öğrencilerine ve sokak çocuklarına iftar verildi.

İftar programlarının tamamında yemekler ve servisleri TİKA Kabil PKO yerleşkesinde TİKA çalışanları tarafından yapıldı. TİKA çalışanları ile hizmet edilen yetimler, öğrenciler, yurtlarda kalanlar, kimsesizler ve diğer misafirler arasında bir bağ oluşturulmaya çalışıldı.

TİKA tarafından Kabil’de 7 ayrı Ramazan Programı ile 2000 kişiye iftar düzenlendi. TİKA yerleşkesinde yapılan 3 ayrı iftar programlarına İstanbul Dostluk Yetimhanesinde kalan çocuklar, Karaş, Anthoy, Yeşilyaprak ve Alemkoşar öğrenci yurtlarında kalan üniversite gençleri, Türk subayları ile Askeri eğitimlerini Türkiye’de almış Afgan subaylarından oluşan misafirler katıldı. Türkiye mezunu Afgan subaylara Türk Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır ve TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin tarafından hediye takdim edildi.

Alaaddin Kız Yetimhanesi’nde yaşayan öğrenciler, Tai Mesken Erkek Yetimhanesi’nde yaşayan öğrenciler ve çoğunluğu Rabbani Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencilerinden oluşan üniversite öğrencilerine iftar programı düzenlendi. TİKA Afganistan Spor Başkanlığı işbirliğinde büyük kısmı sokakta yaşayan çocuklara Spor İdaresi Jimnazyumu içinde iftar yemeği verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nesrin Uryahil; TİKA’nın Ramazan ayında da yetimleri yalnız bırakmadığını, yetimlerin sorunlarının çözümünde Türkiye’den TİKA aracılığıyla büyük destek gördüklerini belirterek, inşaatı sürmekte olan Alaaddin Kız yetimhanesi ile ilgili bilgi verdi.

TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin; Ramazan ayının ilk gününden itibaren iftar programlarına devam ettiğini, özelliklere yetimlere yönelik programları gerçekleştirdiklerini vurguladı. Şahin, Ramazan ayında gerçekleştirilen aile programları kapsamında, her eve TİKA çalışanları tarafından Ramazan paketi götürüldüğünü belirterek, programın arife akşamına kadar devam edeceğini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Darfur’da Yetimler İçin İstihdam Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sudan’da Darfur Eyaletinin başkenti Nyala’da iç savaş ve diğer karışıklıklar nedeniyle mağdur durumda bulunan 40 yetim çocuk ve yakınlarına iş imkanı sağlamak için su dağıtım tankları dağıtımı gerçekleştirdi....