Haberler

16 Kasım 2018

TİKA Kalkınma Alanında Ukrayna’ya Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna'nın eğitim, sağlık ve altyapı alanındaki kalkınma çalışmalarına verdiği destek kapsamında ülkede çok sayıda projeyi hayata geçirdi.

TİKA başta eğitim ve sağlık olmak üzere birçok alanda hayata geçirdiği projelerle Ukrayna'nın gelişimine katkıda bulunuyor. Türkiye'nin dış politika vizyonuna farklı alanlarda katkı sağlayan TİKA, Ukrayna'da eğitim, sağlık ve altyapı alanında çok sayıda projeyi hayata geçirdi.  Ukrayna'nın kamu kurumlarının kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla birçok kuruma teknik ekipman desteğinde bulundu.

“Ortak kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasına katkı sağlayacak”

TİKA, Ukrayna'daki eğitim projeleri kapsamında, ülkenin kültür başkenti olarak bilinen Lviv kentinde Ukrayna ve Doğu Avrupa'nın en köklü üniversitelerinden Milli İvan Franko Üniversitesinin Filoloji Fakültesine altyapı desteğinde bulundu. Yenilenen Filoloji Fakültesi açılışında konuşan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, 400 yıllık dostluk temeline dayalı iki ülke halkları arasındaki kültürel işbirliğinin önemine işaret etti.  Bolat, "Üniversitenizle verimli işbirliği sayesinde hem Ukrayna ile Türkiye arasındaki bağları güçlendirecek uzman yetiştirilmesine hem de Batı Ukrayna topraklarında bulunan ortak kültürel mirasımızın korunması ve yaşatılmasına katkı sağlanacağını ümit ediyorum." ifadesini kullandı.  

Lviv Milli İvan Franko Rektörü Vladimir Melnik de TİKA'nın, Filoloji Fakültesine verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  TİKA, öte yandan Odesa 93 Numaralı Genel Eğitim Yatılı Okulunun ısı sistemini yenilendi. Görme engelli çocuklara eğitim hizmeti sunan okulun mutfak bölümünün tadilatını yapan TİKA, ihtiyaç duyulan mutfak donanımını da temin etti.  Bunun yanı sıra, Birinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Türk askerlerinin tedavi gördüğü Pukiv okuluna altyapı desteği sağladı. 

Hastane ve sağlık ocaklarına tadilat ve modern tıbbi ekipman desteği

Ukrayna'da sağlık sektörüne destek projeleri kapsamında da yaklaşık 156 bin kişiye sağlık hizmeti sunan Melitopol Hastanesine tadilat ve tıbbi ekipman desteği verdi.  TİKA, Yaremçe Şehir Hastanesinin enfeksiyon bölümünün onarımı ile cerrahi bölümünün donanımını da gerçekleştirdi. Hastane, Yaremçe şehri ve çevresindeki 6 köyün sakinlerine sağlık hizmeti sunuyor.

TİKA, Ukrayna İçişleri Bakanlığı Merkez Hastanesine tıbbi ekipman temin etti. Yaklaşık 45 bin kişiye 30'dan fazla branşta, ayakta ve yatılı sağlık hizmeti veren hastaneye modern tıbbi donanım temin etti. Ayrıca Ukrayna'nın güneyinde yer alan Odesa ilindeki Odesa Milli Tıp Üniversitesinin Tıp Merkezinin ekipmanı yenilendi. TİKA, ülkenin köklü eğitim ve araştırma merkezlerinden Odesa Milli Tıp Üniversitesi Hastanesinin Yoğun Bakım ve Anesteziyoloji Ünitesine modern tıp ekipmanı sağladı. Birinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Türk askerlerinin tedavi gördüğü Verhnya Lıpıtsa Sağlık Ocağını da yeniledi. 

Ukrayna kamu kurumlarına altyapı desteği

TİKA, Ukrayna ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Ukrayna Devlet Bilimsel Araştırma Enformatizasyon ve Ekonomik Modelleme Enstitüsüne modern görüntülü konferans salonu kurdu. Bunun yanı sıra Ukrayna'nın bürokratlarını yetiştiren Milli Kamu Yönetimi Akademisine altyapı desteğinde bulundu. Ukrayna'da 1992'de cumhurbaşkanlığına bağlı enstitü olarak açılan birim, 1995'te akademi, 2003'te ise ulusal akademi statüsüne kavuştu. Akademinin görevleri arasında devlet memurlarının ve yerel idarelerin mesleki gelişimi ile devlet ve idari reformlara bilimsel destek sağlanması yer alıyor.

TİKA, Batı Ukrayna'daki en büyük Türk şehitliğinin bulunduğu İvano-Frankivsk bölgesi Lopuşnya köyündeki kulüp binasını yeniledi. Ukrayna finans sistemi için kalifiye uzman yetiştiren Odesa Maliye Enstitüsünde, TİKA'nın desteğiyle 6 bilgisayar sınıfı kuruldu. Böylece enstitüde yeni açılan "Bilişim Bilimleri" dalında eğitim için elverişli bir ortam tesis edildi. TİKA ayrıca Ternopil Valiliği Uluslararası İşbirliği ve Kaynak Geliştirme Müdürlüğünün teknik altyapısını yeniledi.

Ukrayna'nın resmi makamlarının kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik birçok projeyi hayata geçiren TİKA, Batı Ukrayna'da Ternopil Valiliği Uluslararası İşbirliği ve Kaynak Geliştirme Müdürlüğüne teknik ekipman temin etti. Ukrayna'nın kamu kurumlarının kapasitesini geliştirme projeleri kapsamında, TİKA tarafından Ukrayna Mali Denetim Servisine teknik ekipman temin edildi.  Ukrayna'nın kamu sektörüne verdiği desteği sürdüren TİKA, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı ile mücadelenin gerçekleştirilmesiyle yükümlü Ukrayna Mali Denetim Servisi ve bu servis bünyesinde faaliyet gösteren Mali Denetim Akademisine yazıcı, tarayıcı ve bilgisayarlar gibi teknik ekipman desteğinde de bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan’ın inşaat ve mimarlık alanında eğitim veren en önemli yükseköğretim kurumu olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Mimarlık Fakültesinin yeni hizmet binasında atölyeler, çalışma ve baskı odaları...