Haberler

01 Mart 2016

TİKA Katkılarıyla Sırbistan’da Altaylardan Balkanlara Klasikleşmiş Ezgiler Konseri Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), T.C. Kültür Bakanlığı ve Keçiören Belediyesi’nin destekleriyle, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da “Altaylardan Balkanlara Klasikleşmiş Ezgiler Konseri” kapsamında, T.C. Kültür Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Orkestrası eşliğinde ilk defa Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, R.F. Tataristan’dan solistler Belgradlı sanatseverlerle buluştu.

TİKA, Sırbistan'da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Sırbistan'da önemli alt yapı projelerine imza atan TİKA, çeşitli program ve organizasyonlara da destek vermeye devam ediyor.

Bu kapsamda TİKA’nın destekleriyle Sırbistan'ın Belgrad şehrinde, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Orkestrası eşliğinde Türk dünyası yıldızlarına ev sahipliği yaptı. Belgrad'ın en prestijli konser salonu olan Pozorişte Na Terazijama Sahnesi’nde gerçekleştirilen konsere T.C. Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, ТÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yanı sıra Belgrad'da yerleşik çok sayıda diplomatik misyon, bürokrat ve Sırbistanlı sanatseverler katıldı.

Konser kapsamında, T.C. Kültür Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Orkestrası, Gagavuz Yeri Ellegia Müzik Grubu ve Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ile R.F. Tataristan’dan solistlerinin eşliğinde XX-XXI. yüzyılın Türk Dünyası bestecilerinin klasik eserleri ile halk ezgileri dinleyicilerle buluşturuldu.

Sonraki Haber

Emine Erdoğan Grand Bassam Yetimhanesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fildişi Sahili ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Fildişi Sahili First Lady’si Dominique Claudine Quattara ile tadilat ve donanımımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen Grand Bassam Yetimhanesi’ni ziyaret...