Haberler

16 Ekim 2023

TİKA, Kenya’da 98 Okula Meyve Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’nın Embu ve Meru eyaletinde bulunan 98 okula meyve fidesi dağıttı.

Kenya'nın Embu ve Meru eyaletlerinde yaşayan 1,5 milyonun üzerinde nüfus, kuraklık ve yoksulluk gibi zorluklarla mücadele ediyor. Bu bölgelerde tarım, halkın geçim kaynağının temelini oluşturuyor.

Bu iki eyalette TİKA tarafından gerçekleştirilen "Güçlendirilmiş Okul Beslenmesi için Meyve Bahçeciliği Projesi" kapsamında 40.000 öğrencinin eğitim gördüğü 98 okula meyve fidesi dağıtıldı. Avokado, turunçgil, papaya, çarkıfelek, mango ve makademya fındığı gibi meyvelerin fideleri dikimi gerçekleştirilmek üzere yetkilere teslim edildi.

Kenya Cumhurbaşkanının eşi Rachel Ruto tarafından kurulan Mama Doing Good Vakfı ve TİKA iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında toplamda 22.800 meyve ağacı fidesi dağıtıldı.

Proje ile birlikte okulların meyve üretimi gerçekleştirerek öğrencilerin okul beslenmesini güçlendirmelerini ve fazla ürünlerin satılması yoluyla gelirlerini arttırması hedefleniyor.

Embu’da bulunan Rukira İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen açılış törenine, Embu Vali Yardımcısı Kinyua Mugo, TİKA Nairobi Koordinatörü Yasemin Cansuz Kurt, Mama Doing Good Vakfı CEO’su John Chumo, Embu’da bulunan ulusal bakanlıkların ve kurumların temsilcileri ile iş birliği yapılan okulların öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Öğretmenler, bu tür okul beslenmesine destek olan projelerin, öğrenciler arasında okula devam oranını artırdığını belirtti.

TİKA Nairobi Koordinatörü Kurt, açılış konuşmasında Embu ve Kenya genelindeki TİKA projeleriyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Yerel ve ulusal basının yoğun ilgi gösterdiği açılışta öğrencilere çevre ile ilgili farkındalık artırmayı hedefleyen kukla gösterisi yapıldı.

TİKA projesi vesilesiyle açılışta yer alan siyasi temsilciler, okullarda bulunan tarım ve çiftçi kulüplerine destek verme taahhüdünde bulundu.

Sonraki Haber

Türkiye’den Pakistan’a Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Pakistan’ın en büyük, Sindh eyaletinin tek çocuk hastanesi olan Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü bünyesinde kurduğu ve modern ekipmanlarla donattığı ameliyathane hizmete açıldı. Ameliyathanenin açılış törenine, Sindh Hükümeti Sağlık Bakanı...