Haberler

15 Temmuz 2021

TİKA, Kenya'da 15 Temmuz Şehidi Murat Ellik'in Adının Verildiği Kütüphaneyi Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya'da, 15 Temmuz'da şehit olan Murat Ellik'in adının verildiği kütüphaneyi yeniledi.

TİKA, Türkiye'nin Nairobi Büyükelçiliğinde görevini tamamlamasından sonra 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Murat Ellik'in adının verildiği Dagoretti Lisesi'ndeki kütüphaneyi yenilemesinin ardından törenle açtı. Açılış törenine, Türkiye'nin Kenya Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, milletvekilleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Miroğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, eğitim dahil her konuda Kenya'ya yardım etmeye hazır olduğunu belirtti. Yenilenen kütüphanenin Murat Ellik anısına topluma hizmet edeceğini ifade eden Miroğlu, Dagoretti Lisesi'nin Büyükelçilikle kardeş okul olacağını söyledi.

TİKA Nairobi Koordinatörü Ümütlü de eğitime yatırım yapmanın, ülkenin geleceğine yatırım yapmak olduğunu belirterek, TİKA'nin Kenyalı öğrencilerin kaliteli eğitim almasına katkı sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

Dagoretti Lisesi Müdürü Peter Orero ise Türkiye gibi ortakların okula yardım etmesinden büyük onur duyduğunu dile getirerek, "Bu kütüphane bize çok yardımcı olacak ve öğrencilerimiz çok faydalanacak." dedi.

Sonraki Haber

Karadağ'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında Etkinlikler Düzenlendi

Karadağ'ın Bar kentinde TİKA tarafından 2014 yılında yapımı tamamlanan İslam Kültür Merkezi bünyesindeki konferans salonunda “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında panel ve fotoğraf sergisi düzenlendi. T.C. Podgoritsa Büyükelçiliği, TİKA Podgoritsa Program...