Haberler

29 Mart 2018

TİKA Kırgızistan’ın Sağlık Altyapısını Güçlendirmeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Kırgızistan’ın Narın bölgesindeki Emek Tala ve Birlik köylerinde inşa ettiği sağlık ocakları hizmete girdi.

Kırgızistan’ın sağlık alanındaki altyapısını güçlendirmek, ülkedeki sağlık personelinin bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi, Oş Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği, İlk Yardım Eğitimi, Anne ve Çocuk Sağlığını Koruma Programı, (AÇSAP) gibi projelere imza atan TİKA, Türkiye’nin sağlık alanındaki tecrübesini Kırgızistan’ın dört bir yanına ulaştırmaya devam ediyor.

Kırgızistan’ın Narın eyaletine bağlı 15.000 nüfuslu At Başı ilçesindeki Emek Tala ve Birlik köylerinde bölge halkının temel sağlık hizmetlerine ulaşabilmesini sağlamak amacıyla iki sağlık ocağı inşa edildi. Sağlık ocağında gerçekleştirilen programa TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Bişkek Koordinatörü Ali Muslu, Kırgızistan Partisi Meclis Grup Başkanı ve Narın Milletvekili Almazbek Baatırbekov, Narın Valisi Amanbay Kayıpov, Narın İlçe Kaymakamı Semetey Çerikbayev katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Er, TİKA’nın resmi kalkınma yardımları alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olduğunu, Kırgızistan özelinde de Türkiye’nin 2007-2011 yılları arasında Kırgızistan’a en fazla kalkınma yardımı yapan ülke olduğunu,  TİKA’nın Kırgızistan’da faaliyetlerine başladığı 1993 yılından itibaren 60 milyon dolardan fazla kalkınma yardımında bulunduğunu belirtti. Er, ayrıca Türkiye’nin son 10 yılda Kırgızistan’a yapmış olduğu resmi kalkınma yardımlarının 1 milyar doları geçtiğini belirterek “Bu durum ata yurdumuza, Kırgızistan’a verdiğimiz önemi gösteriyor” dedi.

Programa katılan yerel yöneticiler ise TİKA’nın Türk ve Kırgızistan genelinde birçok proje gerçekleştirerek Türk-Kırgız dostluğuna büyük katkıda bulunduğunu belirtti Türkiye’ye ve TİKA’ya şükranlarını ilettiler. Yerel milletvekili Baatırbekov’da TİKA'nın Kırgızistan'a yaptığı yardımlar için çok duygulandığını belirtirken, At Başı ilçesinde 30 yıl doktor olarak görev yapıktan sonra emekli olan, köyün ileri gelenlerinden Ayıp Beyşenaliyev, TİKA'ya teşekkür ederek Türkiye'nin en yakın kardeşleri olduğunu ve Türkiye'yle gurur duyduklarını söyledi.

Programın ardından TİKA’nın geçtiğimiz aylarda mobilya ve oyuncak desteği verdiği Birlik, Dıykan ve Ak Car köylerindeki kreşler de ziyaret edildi ve çocuklara hediyeler dağıtıldı.   

Sonraki Haber

TİKA, Türkiye’nin Göçmen Politikasını Latin Amerika’ya Taşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla, Türkiye’nin göçmen politikası tecrübesinin Kolombiya’ya aktarılması için AFAD yetkilileri Kolombiya’yı ziyaret etti.  Kolombiya Dışişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine TİKA tarafından yürütülen tecrübe paylaşımı programı çerçevesinde 2017 yılı Mayıs...