Haberler

02 Nisan 2018

TİKA, Türkiye’nin Göçmen Politikasını Latin Amerika’ya Taşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla, Türkiye’nin göçmen politikası tecrübesinin Kolombiya’ya aktarılması için AFAD yetkilileri Kolombiya’yı ziyaret etti. 

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine TİKA tarafından yürütülen tecrübe paylaşımı programı çerçevesinde 2017 yılı Mayıs ayında Kolombiya’dan üst düzey bir heyet Türkiye’nin sınır bölgelerindeki kampları ziyaret etmiş ve yetkililerden Türkiye’nin Suriyelilere yönelik göçmen politikası konusunda incelemelerde bulunmuştu. Bu ziyaret sonrasında Kolombiya’nın uygulayabileceği politikalar için Türkiye’nin model olabileceği kanaati oluşurken, Kolombiya yetkili makamları Türkiye tecrübesinden faydalanma taleplerini devam ettirdiler.

Şubat ayında gerçekleşen, Kolombiya’nın Nobel Ödüllü Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos’un “Türkiye’yi örnek alıyoruz” açıklamasından hemen sonra Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, TİKA Kolombiya Ofisi aracılığıyla Türkiye’den mülteci kampları ve göçmenlerin kaydı konusunda uzman talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine TİKA, AFAD ile temasa geçerek bu konuda iki uzmanın Kolombiya’yı ziyaret etmesini sağladı.

İlk olarak Venezuela sınırında en çok göçmen alan Cucuta şehrini ziyaret eden AFAD yetkililerinden oluşan heyet, Cumhurbaşkanlığının Göçmenler Özel Temsilcisi Felipe Munoz, Dışişleri Bakanlığı Sınır Projeleri Direktörü Victor Bautişta, Kolombiya Ulusal Afet ve Risk Yönetimi Birliği (UNGRD) Başkanı Carlos İvan Marquez, Cucuta Belediye Başkanı, Uluslararası Göçmen Örgütü temsilcileri ile ortak bir toplantı gerçekleştirdi.

Kolombiya-Venezuela sınır bölgesinde yaşananları yerinde inceleyen heyet daha sonra başka bir sınır bölgesi olan Guajira bölgesinde incelemelerde bulundu. Bir haftalık yoğun bir üst düzey görüşme sonrası bütün gözlem, tecrübe ve önerilerini hem Bogota’daki Kolombiya Ulusal Afet ve Risk Yönetimi Birliği (UNGRD) genel  merkezinde hem de Cumhurbaşkanlığında üst düzey yeklilerle gelecekteki muhtemel politikalarla alakalı bir toplantıda paylaştılar.

Toplantılar sonrasında Kolombiya heyeti, Türkiye’nin tecrübesinden faydalanmaya devam edeceklerini vurgularken, TİKA’ya Türkiye ile Kolombiya arasında tecrübe paylaşımında oynadığı kilit rol ve yaptığı katkıdan dolayı özellikle teşekkür etti. Resmi rakamlara göre Kolombiya’da yaklaşık 800 bin civarında Venezuelalı bulunuyor. Kolombiya, herkesin kayıt altına alınması için yeni kayıt merkezleri oluşturdu. TİKA bu konudaki hem yerelde somut projelere destek vererek hem de gerektiği zaman tecrübe paylaşımını sağlayarak devam edecek.

Sonraki Haber

Özbekistan’a Türkiye Tecrübeleri Aktarılıyor

Özbekistan Mikrokreditbank Anonim Ticaret Bankası (ATB) yetkilileri, Türkiye’nin mesleki eğitim alanındaki tecrübesini yerinde incelemek üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Özbekistan Mikrokredit Bankası ile TİKA arasında imzalanan...