Haberler

27 Nisan 2020

TİKA, Moğolistan’da "Tuz Terapi Odası" Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), demiryolu çalışanlarına sağlık hizmeti veren Ulanbator Demiryolu Hastanesi bünyesinde "Tuz Terapi Odası" kurdu.

Ulanbator’un başlıca sorunlarından biri olan hava kirliliğinin etkileri nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan dolayı her yıl çok sayıda insan, en başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanarak hayatlarını kaybediyor.

Mevcut hava kirliliğinin ortaya çıkardığı hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırmak amacıyla TİKA ve Ulanbator Demiryolu Hastanesi işbirliğinde kurulan “Tuz Terapi Odası” sayesinde, üst ve alt solunum yollarındaki hastalıklara karşı doğal terapi yöntemiyle çözüm üretilmesi amaçlanıyor. Odanın aynı zamanda kalp kriz ve cilt hastalıklarının azaltılmasına da katkı sağlaması hedefleniyor.

Ulanbator Demiryolu Hastanesi Müdürü Dr. Erkegül Sandalhan, Tuz Terapi Odasının açılışında yaptığı konuşmada, hastane bünyesinde tuz terapi odasının hizmete açılması neticesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, solunum yolu hastalıkları, çeşitli alerjik hastalıklar, uykusuzluk ve cilt hastalıklarında yeni tedavi yöntemin hayata geçirme imkanı sağlayacağını kaydetti. Sandalhan, sözkonusu projeden yaklaşık 100.000 kişinin faydalanacağını ifade ederek, sağladığı destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkür etti.

Başkent Ulanbator’da faaliyet yürütmekten Ulanbator Demiryolu Hastanesi, toplam 15.000 demiryolu memuru ile 9.000 emekli aileye sağlık hizmeti sunuyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Sel Mağduru 500 Aileye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzeydoğusunda bulunan Tahar Vilayetinin Deşti Kale ve Hoca Gar İlçelerinde meydana gelen sel felaketi sebebiyle 500 aileye acil temel gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulunuldu. Korona...