Haberler

06 Aralık 2023

TİKA, Nijer’de Mesleki Eğitim Faaliyetlerini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Nijer’de kurulan Şehbal Meslek Edindirme ve Kültür Merkezi’ne eğitim malzemesi ve donanım ekipmanları temin edildi.

UNICEF verilerine göre nüfusun %58'ini 18 yaş altı çocukların oluşturduğu Nijer’de vatandaşların yarıdan fazlası örgün eğitim imkânlarından yararlanamıyor.

Bu durum, eğitim olanaklarından uzak kalan gençler ve kadınlar arasında işsizliği artırarak ülkenin endüstriyel kalkınmasını olumsuz etkiliyor.

Zira ülkede ara eleman sınıfındaki zanaatkârların sayısı oldukça sınırlı.

Nijer hükümeti gerek işsizlikle mücadele gerekse kalifiye eleman sorunuyla mücadele etmek amacıyla beşeri kapasiteyi artırmaya yönelik faaliyetleri destekliyor.

Ülkede 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın Nijer temsilciliğini ifade eden ASSAMA Vakfı, insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra eğitim ve mesleki eğitim faaliyetleriyle de ön plana çıkıyor.

Yoksul ve işsiz gençler yararına “Kur’an, sağlık bilgisi, Arapça, Fransızca, Türkçe, dikiş-nakış, sabun üretimi” vb. alanlarda mesleki eğitim etkinlikleri düzenlemek amacıyla, Niamey’in en yoksul mahallelerinden biri olan Bassora’da ASSAMA Vakfı tarafından inşa edilen Şehbal Meslek Edindirme ve Kültür Merkezi’ne TİKA tarafından donanım ekipmanları temin edildi.

200 kişilik olarak kurgulanan ancak talep yoğunluğu nedeniyle ilk etapta sabah ve öğlen olmak üzere günün iki yarısında toplamda 380 kursiyerin faydalanacağı merkeze öğrenci masa-sırası, kitaplık, öğretmen masası, dikiş nakış makinası vb. donanım malzemesi temin edildi.

Her yıl yüzlerce kişiye hizmet vermesi planlanan merkezin açılış törenine, T.C. Niamey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mahir Saruhan, TİKA Niamey Koordinatör Tanju Polat, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Temsilcisi Remzi Şeker, ASSAMA Vakfı Niamey Temsilcisi Ali Çalış, Nijer Ticaret Odası Başkanı Moussa Sidi ve Türk Havayolları Niamey Direktörü Yasin Bekaroğlu katıldı.

Sonraki Haber

Pakistan’da Yükseköğrenim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Peşaver’de bulunan İslamia Kolej Üniversitesine güneş enerjisi sistemi kuruldu. Peşaver’de yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı akademik faaliyetleri aksayan Peşaver İslamia Koleji Üniversitesinde TİKA tarafından güneş panelleri kuruldu. 50...