Haberler

27 Kasım 2023

TİKA, Pakistan’da Hayvancılığı Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Sargoda şehrindeki Pencap Hayvancılık ve Süt Geliştirme Kurumuna 3 adet silaj balya paketleme makinesi temin edildi.

Pakistan, tarımsal ve hayvansal üretimde iş verimliliğini artırmak ve zaman kaybını engellemek amacıyla makinelerin yaygınlaştırılmasına yönelik çabalarını sürdürüyor. Bu kapsamda “Pakistan’da Tarım ve Hayvancılığın Geliştirilmesi Programı”nı yürüten TİKA, Pencap Hayvancılık ve Süt Geliştirme Kurumuna silaj balya paketleme makinesi temin etti.

Çiftçilere ve öğrencilere eğitimler veriliyor

1984 yılından beri çiftçilere tarım ve hayvancılık alanlarında hizmet sunan bir deney istasyonu olarak faaliyet gösteren Pencap Hayvancılık ve Süt Geliştirme Kurumu – Sargoda Deney İstasyonu, çiftçilere ve üniversite öğrencilerine modern tarım uygulamaları, süt üretimi ve pazarlama konularında eğitimler de verilmesine destek oluyor.

Çiftçiler Sargoda’da paketleme hizmeti alacak

Teslim töreninde konuşan Kurum Başkanı Nedim Aktar, tesiste yaklaşık 1.000 adet büyükbaş, 900 adet de küçükbaş hayvanla üretim yapıldığını ve günlük 1.500 litre süt üretildiği belirtti. Aktar, balya paketleme makineleri sayesinde, bölgede yaşayan çiftçilerin balya paketlerini yerinden temin ederek Sargoda’da paketleme hizmeti alacaklarını kaydetti.

TİKA'nın önceki yıllardaki destekleriyle kurulan modern süt ünitesi ve eğitim merkezi ile bu proje kapsamında temin edilen silaj balya makineleriyle birlikte yıllık 60.000 adet balya üretimi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Vietnamlı Kadınlara Üretim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vietnam’da faaliyet gösteren An Giang İslam Derneği ile işbirliğinde, işsizlik oranının yüksek ve istihdam imkânlarının sınırlı olduğu An Giang eyaletinde kurulan dikiş atölyesine dikiş makinası ile donanım desteği...