Haberler

19 Ekim 2023

TİKA Romanya'da "Gastronomi Laboratuvarı" ve "Şiddete Maruz Kalan Anne Çocuk Evi" Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Romanya'nın Köstence kentinde gastronomi laboratuvarının ve Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evinin açılışını yaptı.

TİKA, Köstence'de bulunan Gheorghe Miron Costin Teknoloji Lisesi gastronomi laboratuvarının açılış törenini yaptı.

Açılış törenine; Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Türkiye'nin Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, TİKA Romanya Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf Murat, Köstence Vali Yardımcısı Şenol Ali, Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Fedbi Osman ve Romanya Türk-Müslüman Tatar Demokratik Birliği Başkanı Celil Eserghep'in yanı sıra çok sayıda soydaş ve Romanyalı öğrenci katıldı.

Büyükelçi Altan, açılışta yaptığı konuşmada, kalabalık gençliği görmenin kendilerini heyecanlandırdığını ve Türkiye Romanya dostluğu için umut verdiğini belirtti.

Altan, gastronomi laboratuvarı projesini hayata geçiren TİKA’ya ve bu çalışmaya destek veren Romanya makamlarına teşekkür etti.

TİKA’nın Romanya’daki 169. projesi

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik de konuşmasında, Romanya devletinin verdiği izinle 8 yıldır her sektörde çalışmalarını ve projeleri yürüttüklerini ifade etti.

Bu projenin Romanya’da 169. proje olduğunu söyleyen Çevik, gastronomi alanında ilk defa böyle bir proje uyguladıklarını söyledi.

Okuldaki endüstriyel, modern ekipmanlarla öğrencilerin daha iyi bir ilim tahsil etmelerine imkân sağladıklarını da belirten Çevik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi muhterem Hanımefendi Emine Erdoğan'ın himayelerinde bu yıl Romanya'da düzenlenen "Türk Mutfağı Haftası" vesilesi ile Hatay mutfağının tanıtıldığı ve eğitmenlerin verdiği eğitimle başlayan sürecin böyle bir projenin uygulanmasına vesile olduğunu da dile getirdi.

Endüstriyel mutfak ekipmanları ile modern şart ve standartlarda mutfak eğitimi yapılacağını da söyleyen Çevik, "Gastronomi, kültürlerin beslenmesini de inceleyen bilimdir, ülkelerin, gıda, tarım, ekonomi, kültür, felsefeleri gastronomi ile doğrudan ilişkilidir. Bu laboratuvar öğrencilerimizde analitik düşünceyi de geliştirecektir. Mutfak bir sanattır, ülkemizde muadili olan okullar ile işbirliğini sağlayarak yeni projelerin oluşmasına katkı sağlayacağız." dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, gastronomi laboratuvarında eğitim gören 17 öğrenci ve 6 öğretmene diplomaları takdim edildi.

Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi

Heyet, daha sonra Köstence Sosyal Yardımlaşma ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü iş birliğinde yenilenen "Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi" açılışını yaptı.

31 çocuğun barındığı merkezin açılışı sorasında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, bu projenin sosyal bir proje olduğunu söyleyerek, buradaki çocukların daha iyi fiziki şartlarda yetiştirilmesi ve kapasitesinin arttırılmasına yönelik bir proje olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Altan da bu senenin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı ve Türkiye-Romanya diplomatik ilişkilerinin 145. yılı olması nedeniyle önemli olduğunu belirtti.

Altan, bu 145 yılın her yılında karşılıklı dostluk ilişkilerinin, karşılıklı iş birliğinin geliştiğini söyledi.

Köstence Sosyal Yardım ve Çocuk Koruma Kurumu Genel Müdürü Danila George, Romanya'da "Dostluk zor zamanda belli olur." diye bir atasözü olduğuna dikkati çekti.

George, "Nerede dünyaya gelirsen gel, sosyal statün ne olursa olsun insanlar aralarında dostluk bağı kurarlar bu dostluğun kanıtı ise bugün burada görülüyor." dedi.

Açılış töreninin ardından çocuklara hediye paketleri dağıtıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’in Sivil Koruma Mekanizmalarının Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’teki kurumların sivil koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi amacıyla donanım desteği sağladı. Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, 2017 yılından bu yana Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı...