Haberler

25 Kasım 2016

TİKA Saraybosna’da Hematoloji Kliniği İnşa Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi (KCUS) arasında, hematoloji kliniğinin inşasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ile Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi (KCUS) arasında hematoloji kliniğinin inşasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Protokol imza törenine, Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi (KCUS) Genel Müdiresi Prof. Dr. Sebija İzzetbegovic, Hematoloji Kliniği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alma Sofo Hafizovic,  Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin katıldı.

Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi (KCUS) Genel Müdiresi Prof. Dr. İzzetbegoviç, 1989 yılında başlanan Merkez Tıbbi Bloğu projesinin Hematoloji Kliniği kısmının TİKA tarafından tamamlanacağını belirterek 1.700 metrekarelik hematoloji bölümünün tamamlanmasıyla hastalar ve personel için daha kaliteli tedavi ve çalışma şartlarının sağlanacağını vurguladı.  

TİKA Saraybosna Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin yaptığı açıklamada dört adet steril odanın yapılacağı hematoloji servisindeki çalışmaların sekiz ay devam edeceğini ve projenin ihale çalışmalarına hemen başlanacağını ifade etti.

Türkiye’nin Bosna Hersek Büyükelçisi Haldun Koç ise, iki ülke arasındaki olumlu ilişkilerin somut bir göstergesi olarak TİKA tarafından gerçekleştirilecek olan bu projeyle Bosna Hersek’teki sağlık sektörüne önemli katkıda bulunulacağını aktardı.

Protokol imza töreni ardından Pediyatri Kliniği Hematoonkoloji Bölümü ziyaret edilip çocuklara hediyeler verildi. Proje kapsamında 1.700 metrekarelik bir alanda inşaat çalışmaları gerçekleştirilecek. Çalışmaların, proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından sekiz ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA Katkılarıyla İstanbul ve Kabil Belediyeleri Arasında İşbirliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birikim ve tecrübesinin Kabil Belediyesi’ne aktarılması amacıyla; Kabil Belediye Başkanı Abdullah Habibzai başkanlığındaki heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda İstanbul’da çalışma ziyaretinde bulundu. TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye...