Haberler

10 Nisan 2023

TİKA, Somalili İtfaiyecilere "Temel İtfaiye Eğitimi" Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali'nin başkenti Mogadişu'daki belediye itfaiye teşkilatı personeline temel itfaiye eğitimi verdi.

TİKA ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen "ADAMEP (Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı) Temel İtfaiye Eğitimi" programına 63 itfaiye personeli katıldı.

Altı gün boyunca süren teorik ve uygulamalı eğitim programında, yangına müdahale, arama kurtarma, ilk yardım ve iş güvenliği konuları ele alındı. Teorik eğitimin ardından, uzman eğitmenlerin gözetiminde bir yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan personele Mogadişu Büyükşehir Belediyesinde sertifikaları verildi.

Sertifika törenine Mogadişu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Hussien Jimale, TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus, ADAMEP Program Sorumlusu TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim ve Önleme Şube Müdürü Latif Erdoğan ve itfaiye eğitmenleri katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim ve Önleme Şube Müdürü Erdoğan yaptığı konuşmada, eğitimin oldukça faydalı olduğunu ve yerel insan kaynağının geliştirilmesine katkı sağlandığını belirtti. Mogadişu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Jimale ise TİKA ve Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu. Jimale, farklı sektörlerde iş birliği yapmak istediklerini ifade etti.

TİKA Somali Koordinatörü Turus, Somali'de tüm sektörleri desteklemeye gayret ettiklerini ve özellikle insan hayatını ilgilendiren bir alanda hizmet veren itfaiye personeline yönelik eğitimin gerekli olduğunu söyledi. Turus, TİKA'nın ilgili kurumlara destek vermeye devam edeceğini belirterek eğitime gösterilen ilgiden dolayı Mogadişu Büyükşehir Belediyesi itfaiye personeline teşekkür etti.

ADAMEP kapsamında, dost ve kardeş ülkelerin beşeri kapasitesini artırmayı amaçlayan eğitimlere devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Moğolistan’daki 5 Okulun Psikolojik Danışmanlık Odaları Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), başkent Ulan Batur'daki 5 devlet okulunun psikolojik danışmanlık odalarını yenileyerek modern ekipmanlarla donattı. Okul rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisleri topluma yönelik önleyici, iyileştirici ve çözüm odaklı ruh sağlığı...