Haberler

29 Mayıs 2018

TİKA Sudan’da Afrikalı Öğrencilerle İftarda Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sudan Uluslararası Afrika Üniversitesi öğrencilerine iftar verdi.

Başkent Hartum'daki üniversite kampüsünde düzenlenen iftar programına yaklaşık 300 öğrenci, üniversitelerin akademik kadroları ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, programda yaptığı konuşmada, "Türkiye ile Sudan her zaman dost iki ülkedir. Bizler de mübarek ramazan ayında yaptığımız insani yardım programları ve iftar organizasyonları ile kardeşimize desteğimizi gösteriyoruz." dedi.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik ise Sudan'da güzel bir atmosferde öğrencilerle bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Çevik, "TİKA olarak dünyanın her yerinde bu tür iftar sofralarıyla kardeşlerimizle buluşuyoruz. İki gün önce Bangladeş’te Arakanlı Müslüman kardeşlerimizle beraber iftar sofrasında buluştuk. Sudan’da da Afrika Üniversitesinde uluslararası öğrencilerimizle buluşuyoruz. Ramazan ayı boyunca da birçok ülkede faaliyetlerimiz devam edecek.” şeklinde konuştu.

Türkiye -Sudan Tarımsal İşbirligi Projesi ile yüzlerce Sudanlı ziraat ve veteriner hekimin eğitimini tamamladıklarını belirten Çevik, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 ay önce Sudan’a yaptığı ziyaretler çerçevesinde verdiği talimatların yerine getirildiğini ifade ederek, “ Sevakin Adası’ndaki 140 yerleşim yerinin sondaj ve fizibilite çalışmaları tamamlandı. Proje çizimleri başladı ve kısa sürede tamamlanacak.  Sudan’da kırsal alanda aile işletmelerinin gelir seviyesinin yükseltilmesi için de yeni projeleri hayata geçireceğiz.” dedi.

TİKA aynı gün Güney Kordofan Eyaletinde zor şartlarda yaşayan Müslüman 2000 aileye de gıda yardımında bulunarak Ramazan ayında yoksullara destek olmaya devam ediyor.

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Yetimlere Gıda Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Alsar Vakfı işbirliğinde Arnavutluk’ta 3.500 yetim çocuğa gıda malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA, eğitim, kültür ile insani yardım içerikli faaliyetlerde bulunan Alsar Vakfı işbirliğinde Ramazan ayı münasebetiyle Arnavutluk’un...