Haberler

17 Temmuz 2023

TİKA Tarafından Afganistan’da “15 Temmuz Anma” Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Afganistan’ın Mezar-ı Şerif vilayetinde anma programı düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı Mezar-ı Şerif Erkek Lisesi yerleşkesinde düzenlenen programa, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Mustafa Küçüktetik, Din Hizmetleri Ataşe Yardımcısı Yunus Alağaş, TİKA Mezar-ı Şerif  Koordinatörlüğü çalışanları, Türkiye Maarif Vakfı Okulları Mezar-ı Şerif Erkek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Kuzey Afganistan’da faaliyet gösteren yabancı ülke misyon temsilcileri, Belh Vilayeti yetkilileri, iş insanları, akademisyenler ve Türkiye mezunlarından oluşan çok sayıda davetli katıldı.

Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Programın devamında Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Küçüktetik tarafından açılış konuşması yapıldı.

Küçüktetik yaptığı konuşmada, Türkiye yüzyılının kahramanlarının canları pahasına ülkemizin bağımsızlığını ve milli iradenin egemenliğini koruduğunu ifade ederek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kahraman Türk Milletinin dünyada eşi benzeri görülmemiş bir cesaret ile sokakları ve meydanları doldurduğunu belirtti.

Konuşmanın ardından Türkiye Maarif Vakfı Mezar-ı Şerif Erkek Lisesi öğrencileri ve T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilen “Afganistan’da Türkçe Saati” programında Türkçe öğrenen öğrenciler tarafından 15 Temmuz temalı şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Anma programında, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşe Yardımcısı Alağaş tarafından 15 Temmuz şehitleri için 13 medrese ve Sultan Alparslan Yetimhanesinde okutulan hatimlerin duası yapıldı.

Hain darbe girişiminde yaşanan olayları ve verilen mücadeleyi anlatan sinevizyon gösteriminin ardından 75 adet fotoğrafın sergilendiği “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” düzenlendi.

Sonraki Haber

Ürdün'de Milli Birlik Günü Sergisi Açıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında Ürdün'ün başkenti Amman'da, darbe girişimi sırasında ve sonrasında çekilen fotoğraflardan oluşan "Milli Birlik Günü" isimli sergi açıldı. Türkiye'nin Amman Büyükelçiliğinde düzenlenen programa Büyükelçi Erdem Ozan'ın yanı...