Haberler

31 Mayıs 2016

TİKA Türk Dünyası Ortak Değerlerine Sahip Çıkmaya Devam Ediyor

Kazakistan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Büyük Bozkır Spor Oyunları yarışması düzenlendi.

Bağımsızlık öncesi Kazak dili beraberinde kültürü ve gelenekleri olan aynı zamanda Türk dünyası ortak sporlarının yapılması yasaklandı.

TİKA, Kazakistan’ın Bağımsızlığının 25. Yılını kutladığı 2016 yılında Türk Dünyası Milli Geleneksel Sporlarının tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Almatı şehrinin 1000. Yılında “Büyük Bozkır Oyunları”na destek verdi.

Bu milli geleneksel oyunlar Kazaklar için önemli olması yanında tüm Türk halkları içinde önem taşımakla birlikte Kazakistan’da milli spor olarak sayılıyor. Bu milli sporlar içerisinde cirit ve at yarışı, kartal yetiştirme, Kazak güreşi, at üzerinde güreş, okçuluk ve dokuztaş oyunları yer alıyor.

Halkın yoğun ilgisi ilgi gösterdiği oyunlarda Kazak milletvekilleri ve Almatı Valiliği yetkilileri, Türk dünyasının ortak değerlerine verdiği katkılardan dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Türkiye ve Tunus Eğitim İşbirliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Tunus Cumhuriyetinde görevlendirilen öğretim üyelerine Türkçe Derslerinde kullanmak üzere ders kitabı, sözlük ve materyal desteğinde bulunuldu. Tunus Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında...