Haberler

24 Ekim 2022

TİKA, Ürdün’de “Tarımsal ve Yerli Üretim Eğitimi Merkezi” kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Ürdün’ün başkenti Amman’da gençler, kadınlar ve küçük ölçekli çiftçilere yönelik tarımsal üretim, paketleme ve pazarlama konularında çeşitli eğitimlerin verileceği “Tarımsal ve Yerli Üretim Eğitimi Merkezi” kuruldu.

Amman’ın batısındaki Dabug semtinde faaliyet gösterecek olan merkezin açılış törenine Türkiye’nin Amman Büyükelçiliği Konsolosu Abdullah Subaşı, TİKA Amman Program Koordinatörü Abdurrahman Soylu ile Ürdün’de faaliyet gösteren Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde AA muhabirine açıklamada bulunan Subaşı, “Bu nitelikli bir proje ve tarım gibi önemli bir sektörle ilgili. Bu nedenle, Ürdün halkı üzerinde görünür sonuçları olmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye ile Ürdün arasında tarihi ilişkiler olduğuna ve bu ilişkilerin temellerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından desteklendiğine dikkati çeken Subaşı, ‍‍‍“Ortak projelerle, iki ülke yönetimlerinin vizyonunu gerçekleştirecek ve katkıda bulunacak her şeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

TİKA Ürdün Koordinatörü Abdurrahman Soylu ise açılışı gerçekleştirilen merkezle, yerli tarım ürünlerinin desteklenmesi, ithalatın azaltılması ve küçük ölçekli tarım projeleri olan ailelere maddi getirisi olacak faaliyet ve etkinliklerin düzenlenmesinin amaçlandığını kaydetti.

Soylu, küresel düzeyde krizlerin yaşandığı bir dönemde tarımın en önemli iktisadi sektörlerden biri olduğuna ve bu türden projelerin gıda güvenliğinin desteklenmesine katkı sağlayacağına işaret etti.

Merkezdeki faaliyetlere ilişkin de bilgi veren Soylu, küçük çiftçiler, ev hanımları ve gençlerin, üretimden pazarlamaya kadar tüm süreçlerin takibi konusunda burada özel bir programa tabi tutulacağını ifade etti.

Soylu, TİKA’nın, Ürdün ile farklı alanlarda iş birliğini güçlendirmeye büyük önem verdiğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’da Çevre Dostu Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel Lübnan vilayetinin Şuf bölgesinde bulunan katı atık geri dönüşüm merkezine ekipman desteği sağladı. Sıfır Atık Topluluğu ve Kfarnabrakh Belediyesi işbirliğinde “Sıfır atık toplumu” sloganıyla...