Haberler

25 Kasım 2015

TİKA ve AFAD Tarafından Arakanlı Müslümanlar İçin Kalıcı Konutlar Yapılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), T.C. Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliğinde Arakan Eyaleti'nde yer alan 7 ilçeye kalıcı konutlar yapılıyor.

Arakan’da önemli projelere imza atan TİKA tarafından AFAD, T.C. Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliğinde Arakan Eyaleti'nde yer alan 7 ilçeye kalıcı konutlar yapılıyor.  

2012 yılı Eylül ve Ekim aylarında Arakan'da Müslümanlara karşı başlatılan şiddet olaylarında birçok Müslüman zarar görmüştü. Bu çerçevede yerlerinden edilen yüzbinlerce Müslüman kamplarda hayatta kalma mücadelesi vermeye devam ediyor. Arakan Hükümeti'nin başlatmış olduğu Arakan Hareket Planı kapsamında, şiddetten etkilenen birçok Müslüman ailenin eski köy yaşam alanlarına dönmeleri kararlaştırılmıştı. Bu çerçevede Arakan Hükümeti, Arakan’da etkin ve güvenilir projeler yürüten TİKA’ya 3750 aileden oluşan yaklaşık 25.000 kişinin kamplardan eski köylerine dönmelerine yönelik proje talebinde bulundu.

TİKA, AFAD, T.C. Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti yakın işbirliğinde, gerçekleştirilecek projeyle Arakan'da Müslüman halkın bir kısmının eski yerleşik düzenlerine geçmeleri, eski geçim kaynaklarına ulaşmaları, tarlalarını işlemeleri ve işyerlerini açmaları ile uzun dönemli kamp esaretinden kurtulmaları sağlanmış olacak.

Altı temel aşamadan oluşan projenin Arakan Eyaleti'nde yer alan 7 ilçede uygulanması ve aşama aşama ilerlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında Kyauk Taw İlçesinde 6 köy ve 842 adet hane, Myauk Oo İlçesinde 2 köy 285 adet hane, Min Byaer İlçesinde 5 köy 447 adet hane, Kyauk Phyu İlçesinde 1 köy 100 hane, Myay Bone İlçesinde, 2 köy 232 adet hane, Yan Byar İlçesinde 2 köy 62 hane, Pauk taw İlçesinde ise 8 köy ve 1782 adet haneye kalıcı konutların yapılması kararlaştırıldı.

TİKA desteği ile temin edilen yapım malzemeleri hak sahiplerine teslim edilmesiyle birlikte daha sağlam, dayanıklı ve büyük evler ortaya çıkıyor. Müslüman Arakanlılar tarafından inşaa edilen evlerin birçoğu bölge şartlarına uygun olan bambu ve bambu türü ürünlerden oluşuyor.

Söz konusu konut yapım projesi, Myanmar'da faaliyet gösteren tüm yabancı diplomatik misyon, Birleşmiş Milletler temsilcileri ve diğer yerel ve uluslararası kurum ve kuruluşlarca da yakından izleniliyor. Türkiye’nin Arakan'da yıllarca kanayan yara olarak nitelenen konut sorununa çözüm getirmesi büyük bir memnuniyet oluşturdu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’daki Altay Tuvalarına Kültür Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile Moğolistan Bilimler Akademisi Tarih ve Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde yayınlanan “Altay Tuvaları Tarihine Ait Arşiv Belgeleri” adlı eser düzenlenen törenle Moğolistan’da tanıtıldı. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine...