Haberler

14 Mayıs 2015

TİKA ve KOICA İşbirliğinde İnsan Ticareti Çalıştayı Düzenlendi

2’nci ICAPP İnsan Ticareti Çalıştayı Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve KOICA (Kore İşbirliği Ajansı) ortak sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Çalıştaya Azerbaycan, Butan, Kamboçya, Çin, Hindistan, Kore Cumhuriyati, Malezya, Nepal, Pakistan, Bangladeş,  Singapur ve Filipinler’den birçok uzman kişi katıldı.

Heryıl binlerce insan kendi ülkelerinde ya da dışarıda insan tacirlerinin eline düşüyor. Dünyada hemen her ülke insan ticaretinde başlangıç, transit ya da hedef olarak yer alıyor.

İnsan ticareti tek başına hiçbir devletin başarılı olamayacağı bir husus. Bu küresel sorun küresel çoklu-paydaşlı strateji gerektiriyor. Stratejinin başarıya ulaşması için de paydaşlar mevcut çabaları koordine etmeli, bilgi ve farkındalığı artırmalı, teknik yardım sağlamalı, kapasiteyi artırmalı ve ortak hareket etmek üzere işbirliklerini güçlendirmelidir.

Bu bağlamda geçtiğimiz yıl TİKA’nın da desteğiyle Katmandu’da ilki gerçekleştirilmiş olan 2’nci İnsan Ticareti Çalıştayı oturumlarında konunun ciddiyeti ve aciliyeti yönünde farkındalığın artırılması, trans-bordur işbirliği ağlarının oluşturulması ve hızlı cezalandırma sistemlerinin kurulması konularına odaklanıldı.

Çalıştay sonunda “Phnom Penh İnsan Ticareti Beyanatı” kabul edildi.

Kamboçya Başbakan Yardımcısı Sok An tarafından açılışı yapılan çalıştayda TİKA’ya sağlamış olduğu destek için teşekkür edildi. 

Sonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Kudüs'te TİKA İftarına Katılacak

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  yarın gece idrak edilecek Miraç Kandili dolayısıyla Kudüs'e gitti.   Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Kudüs’te düzenlediği iftara da katılacak olan Mehmet Görmez Kudüs’ün dini temsilcileriyle de bir araya...